Rendezvous predstavil život očami fotografa a filmára

Rendezvous predstavil život očami fotografa a filmára

RedakciaAktuality10.5.2019

Peter Turoň (vľavo) a Ján Kuska (vpravo) prezentovali svoju tvorbu v Ružomberku

Prvým bol Peter Turoň – fotograf, filmár, spisovateľ, lektor a autor knihy Pražská konspirace. Druhým hosťom bol Ján Kuska – filmár, vedúci Filmového klubu Amafilm Nicolaus v Liptovskom Mikuláši. Je známy ako publicista, režisér, scenárista, kameraman, porotca a kultúrny organizátor.

Hostí v knižnici predstavila jej riaditeľka Tatiana Babincová a besedou sprevádzal Radislav Kendera. Súčasťou podujatia bolo aj autorské čítanie P. Turoňa z knihy Pražské konšpirácie. Podľa slov jej autora poskytuje Praha množstvo konšpiračných príbehov. K nim patrí ezoterík Salamandrin, ktorý rieši svoje problémy s bielou mafiou (lekári), katolíckou cirkvou, skupinou skeptikov. Násilnícka skupina B33 zase odhaľuje židovské sprisahania na pražskom cintoríne a svoj problém riešení, aj rusofil Emil Šťastný, ktorý sa musí vysporiadať s augustom 1968. Situáciu mu totiž komplikuje Jegor Orlov, ktorý tvrdí, že vtedy do Československa neprišli tanky, ale traktory, aby pomohli so žatvou. P. Turoň ďalej uviedol, že v každom meste nájdeme množstvo konšpirácií. Pre neho je blízka Praha, a preto si ju vybral pre svoje dielo.

V Mestskej knižnici sa opäť zišli literárni nadšenci

Námety pre tvorbu Jána Kusku prináša sám život. „Mám niekoľko filmov, ktoré približujú staré remeslá, život jednoduchých ľudí.“ Na otázku, aký je rozdiel medzi neprofesionálnym a profesionálnym filmárom poznamenal: „Prvý robí vtedy, keď chce a druhý robí preto, lebo musí zarábať peniaze. Neprofesionálny filmár to robí ako koníček, čo je dosť drahá záležitosť. Preto sa tejto záľube nevenuje veľa ľudí.“ Na Slovensku máme v súčasnosti len jeden filmový klub, ktorý je v Liptovskom Mikuláši. Ozrejmil situáciu Kuska, ktorý získal viacero slovenských a medzinárodných ocenení. Je autorom najlepšieho slovenského dokumentu V Uhlisku nad Porúbkou, ktorý natočil v roku 2009.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia