Revúcka folklórna jeseň

Revúcka folklórna jeseň

RedakciaAktuality9.10.2019

Do L. Revúc zavítal aj fujarista Ľubomír Lauko z Ružomberka, ktorého trúbenie na trom bite symbolicky otvorilo bohatú klenotnicu ľudových obyčajov, piesní, tancov. „Som milo prekvapený účasťou na prehliadke. Neveril som, že sála kultúrneho domu za zaplní do posledného miestečka," netajil nadšenie Ľ. Lauko.

Na mini festivale bolo naozaj čo obdivovať. Zneli tam krásne melódie na heligónkach. Zanôtil ich taktiež Paľko Papúch z detského súboru Belanček ružomberskej mestskej časti Biely Potok, ktorý vedie Martina Littvová. Prišli tam folkloristi z Liptovskej Lúžnej a nošu naozajstného sena priniesli do L. Revúc susedia z folklórneho súboru Osaďan v Liptovskej Osady. Tá naozaj patrila na javisko, lebo to sa premenilo na letnú lúku rozvoniavajúcou pokosenou trávou a čerstvo usušeným senom. Tento motív si nedávno vzniknutá folklórna skupina zvolila za tému svojej choreografie spojenej s kosením lúk, sušením, hrabaním a zvážaním sena. Folkloristi to zvládli veľmi dobre, lebo sa im podarilo navodiť letnú atmosféru a to aj napriek tomu, že vonku bolo jesenné sychravé počasie.
Folklórnu skupinu Osaďan založili vlani vo februári. Má okolo 30 členov. Mladé zoskupenie sa prezentuje na takmer každej obecnej akcii. Pripravili taktiež vlastné divadelno-folklórne predstavenie. Okrem toho sa im darí vytvoriť si vlastnú šatnicu s rekvizitami a tým zachraňujú vzácne textilné skvosty svojich starých rodičov.

Pestrofarebnú folklórnu jeseň pripravila obec v L. Revúcach v spolupráci s tamojšími milovníkmi tradičného ľudového umenia. Starostka uvedenej obce Jana Šimová netajila svoje nadšenie z diváckeho úspechu uvedeného podujatia. Prisľúbila, že o rok sa milovníci folklóru znovu strednú na takomto podujatí. Chce, aby sa z neho stala tradícia.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia