Rezbári skrášľujú Ľubochňu už 11 rokov

Rezbári skrášľujú Ľubochňu už 11 rokov

Stanislava Bruk LuckáAktuality1.9.2023

V obci Ľubochňa uplynulý týždeň vyvrcholilo rezbárske sympózium. Štyria rezbári z Liptova vytvárali monumentálne diela, ktoré budú zdobiť verejné priestranstvá v obci.

Rezbári počas uplynulých ročníkov už vyrobili detské ihrisko, hojdačky, lavičky, betlehem, vtáčie búdky, sochy Cyrila a Metoda, sv. Floriána a mnohé ďalšie. Témou aktuálneho ročníka bola Krížová cesta, podobne ako v predošlých dvoch rokoch. „Počas predchádzajúcich rokov vzniklo prvé až ôsme zastavenie a tento rok rezbári pracovali na zastaveniach 9 -12. Do ďalšieho ročníka tak zostanú ešte posledné dve. Teší ma, že sa téma Krížová cesta blíži do finále a som zvedavý na ucelenú sériu všetkých štrnástich zastavení. Obec plánuje sochy osádzať až keď bude krížová cesta dokončená, čiže o rok. Pôvodne sa mali osádzať na školskej ulici smerom ku kláštoru františkánok, ale ten medzičasom zanikol a mníšky sa z Ľubochne odsťahovali.“ hovorí mladý rezbár Šimon Chyla, ktorý je zároveň spoluorganizátorom podujatia.

Štyria rezbári pracovali na sochách počas celého týždňa. Rezbárskeho sympózia v Ľubochni sa tento rok zúčastnila čisto liptovská zostava. Šimon Chyla z Ľubochne, ktorý je zároveň iniciátorom a spoluorganizátorom podujatia, Rasťo Sabucha, ktorý je pôvodom z Ružomberka, ale už niekoľko rokov žije a tvorí v Stankovanoch, Pavol Sliacky z Liptovských Sliačov a Pavol Lofaj z Likavky. „Jedenásty ročník Rezbárskych dní sa rozhodne podaril, ale zároveň to nie je žiadna výnimočnosť, pretože vždy máme zostavu obsadenú kvalitnými ľuďmi, ktorí majú za sebou už stovky diel, či už väčších alebo menších,“ dodáva Šimon Chyla. 

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia