Rodáci nezabudli na L. Pudiša

Rodáci nezabudli na L. Pudiša

RedakciaAktuality22.4.2024

Spomienkové podujatie pri príležitosti 100. výročia narodenia slovenského operného speváka Ladislava Pudiša (18. 4. 1924 – 19. 5. 2005) uskutočnilo sa 20. apríla v jeho rodnej obci Bešeňová.

Súčasťou slávnosti bola aj svätá omša v tamojšom kostole, ktorú celebroval pomocný spišský biskup Ján Kuboš. V záver bohoslužby privítali druhé doplnené vydanie knihy Z Bešeňovej do Ríma. Slávnosti sa zúčastnil aj syn majstra Richard Pudiš, ktorý poďakoval spevokolu v Bešeňovej za umocnenie spomienkovej svätej omše.

Z Bešeňovej do Ríma

L. Pudiš prišiel do Ríma po druhej svetovej vojne v roku 1945. Podarilo sa mu vyštudovať operný spev – tridsať rokov sa potom venoval opernej kariére. Svoje spomienky opísal L. Pudiš v knihe s názvom „Z Bešeňovej do Ríma“.

„Vďaka svojmu talentu, usilovnému štúdiu, ale najmä zásluhou msgr. Jozefa Kapalu, radcu slovenského vyslanca vo Vatikáne Karola Sidora, mal možnosť študovať u vynikajúceho majstra Riccarda Stracciariho. Bol výborný operný spevák, prežil ťažký chlebík emigranta a začínajúceho umelca, ale aj vrcholy slávy vo svetových operách, kde spieval aj s Benzjaminom Giglim. V opernom svete vynikal nevšedne silným hlasovým fondom, bol známy pod umeleckými menami Leo Pudis alebo Ladislav Pudisch,“ uviedol starosta obce Bešeňová Martin Baran. Doplnil, že v roku 2004 mu pri príležitosti jeho 80 narodením bolo udelené čestné občianstvo obce Bešeňová.

Vynikajúci tenorista

L. Pudiš naštudoval mnoho známych operných postáv Don Basilio a Don Bartolo v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Figaro vo Figarovej svadbe Wolfganga Amadea Mozarta, Leporello v Mozartovom Donovi Giovanni či gróf Robinson v Cimarosovom Tajnom manželstve. Jeho bas zaznel aj v Pucciniho opere Gianni Schicchi, Donizettiho Nápoji lásky i v ďalších operách a koncertoch na talianskych aj svetových scénach, či už v Ríme, Benátkach, Miláne, Londýne, Paríži, Ženeve, Zürichu, Amsterdame alebo Dubline.

V Taliansku a v Európe si L. Pudiš získal povesť vynikajúceho tenoristu. Jeho talent a hlasový rozsah mu otvorili dvere do mnohých prestížnych operných domov. L. Pudiš bol schopný interpretovať rôzne role vo veľkých operách od klasikov ako Verdi a Puccini až po moderných skladateľov. Po viac ako 30 rokoch spevácku kariéru ukončil. Zostal žiť v Ríme a pracoval v slovenskej redakcii Vatikánskeho rozhlasu. V rokoch 1976 – 1984 bol L. Pudiš vedúcim liturgických programov Vatikánskeho rozhlasu (VR) a v rokoch 1968 – 1989 hlásateľom Slovenského oddelenia VR. Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia