Rodáci z Černovej spomínali na Hlinku

Rodáci z Černovej spomínali na Hlinku

RedakciaAktuality31.8.2018

Spomienka na Hlinku vyvrcholila v sobotu 18. augusta v jeho rodnej Černovej. Deviaty ročník celosvetového stretnutia rodákov z Černovej, ktoré organizuje Občiansky výbor mestskej časti Černová v spolupráci s mestom Ružomberok sa tento rok spojil aj s 8O. výročím smrti najvýznamnejšieho černovského rodáka Andreja Hlinku. Sobotný program začal v Černovej svätou omšou v kostole Ružencovej Panny Márie. Nasledovala pietna spomienka a modlitba pred farou pri buste Andreja Hlinku a tiež pietny akt pred pomníkom Černovskej tragédie. Cieľom tohto kultúrneho podujatia je stretnutie domácich rodákov so všetkými rodákmi, ktorí momentálne nežijú v Černovej, ale narodili sa tu.

Zaspomínali si aj na najvýznamnejšieho rodáka

Myšlienka organizovať stretnutie rodákov vznikla ešte niekedy v 90. rokoch, pričom tohtoročné v poradí už deviate stretnutie rodákov je výnimočné práve tým, že žiadny z predošlých ročníkov nebol nikdy spojený so žiadnym okrúhlym jubileom Andreja Hlinku alebo nejakého iného významnejšieho rodáka z Černovej. Podľa hlavného organizátora Patrika Haba, stretnutie rodákov z Černovej tento rok nastavili tak aby si v pozvánkach, ktoré rodáci obdržali už v apríli mohli vybrať či sa zúčastnia len záverečného sobotného programu alebo už toho štvrtkového v Bratislave, prípadne svätej omše, ktorú celebroval kardinál Jozef Tomko v piatok v Ružomberku. „Tohtoročné stretnutie rodákov sme naplánovali a pripravili práve v tomto období preto aby sme umožnili rodákom, ale aj Černovcom už odsťahovaným, no tu narodeným spojiť oddych a zábavu s úctou a vďakou na Andreja Hlinku, ktorý je náš spoločný rodák. Andrej Hlinka pre ktorého sme aj dnes tu je človek, ktorý je hodný nasledovania. Človek, ktorého práca a prínos by nám mala byť príkladom. Bol to hodnotovo založený človek, ktorý prehlasoval a stál si za tým, že najprv Boh, potom národ a až potom všetko ostatné“, povedal pre portál Žijem v Ružomberku Patrik Habo.

Okrem hlavného organizátora privítal na stretnutí rodákov z Černovej aj primátor mesta Ružomberok Igor Čombor. Ten vo svojom krátkom vyjadrení pre portál Žijem v Ružomberku niekoľkokrát vyzdvihol osobnosť Andreja Hlinku aj to, že je potrebné v oveľa väčšej miere vyzdvihovať jeho život, činy, skutky a aktivity, ktorými výrazne ovplyvnil život slovenského národa. „Stretnutie rodákov sa tento rok koná po siedmych rokoch a hneď sa spája s mohutnejšími udalosťami pri príležitosti 80. výročia úmrtia Andreja Hlinku. Tie sa začali vo štvrtok v Bratislave a konali sa na troch miestach. V Ružinove za prítomnosti Ružinovského starostu pri soche Andreja Hlinku, potom to bola taká komorná spomienka položenia vencov pri buste Andreja Hlinku vo foyer Národnej rady SR a hlavná časť spomienkových udalostí sa odohrala v historickej budove Slovenskej národnej rady, kde sa za prejavov politikov a historikov konalo slávnostné zhromaždenie“, uviedol Čombor. Súčasťou spomienky bola aj výstava o živote Andreja Hlinku na paneloch a v samotnej historickej budove sa v popredí nachádzala veľká olejomaľba, ktorú strážili dvaja Černovskí chlapi v krojoch.

Ochotnícke divadlo sa teší čoraz väčšej obľube

Hrdosť na Andreja Hlinku sa v Černovej dedí z generácie na generáciu. Dôkazom toho je aj skupina mladých ľudí, ktorá sa dokáže spojiť vždy keď je potrebné uctiť si ich predkov, rodákov alebo urobiť niečo pekné pre spoločnú vec. Podľa Tomáša Bačkora si Andreja Hlinku neuctili len pri tejto jednej príležitosti v hlavnom meste, ale spomienku na neho v sebe živia pravidelne aj prostredníctvom divadla. „Andrej Hlinka bol v Černovej aj zakladateľom ochotníckeho divadla. My sa snažíme aspoň dvakrát v roku prostredníctvom divadelných predstavení pripomenúť aj tento odkaz, ktorý po sebe zanechal. Každý rok na Veľkú noc a na Vianoce sa snažíme urobiť divadelné predstavenie, ktoré má následne dve alebo tri reprízy. V poslednom čase ho ľudia začali navštevovať čoraz viac a tak sme tie reprízy museli posilniť“, neskrýva radosť mladý aktivista.

Od tej doby ako Hlinka divadlo založil, sa obyvatelia Černovej snažia túto tradíciu udržiavať. Aj napriek niekoľkým prestávkam, kedy sa divadlo nehralo, sa podľa Bačkora vždy po čase našli generácie, ktoré ho dokázali obnoviť a odovzdať ďalej.

Keď spomína pamätník

Počas stretnutia rodákov z Černovej bolo z každej strany cítiť, aký pyšní sú na svojho rodáka. Aj mladších, aj starších, všetkých ich spájalo akési neviditeľné puto, ktoré tu už pred niekoľkými desiatkami rokov vytvoril práve Andrej Hlinka. Po otázke na pána Juliána Helka či si on osobne spomína na Hlinku, nasledovala úsmevná odpoveď: „Bol som síce na jeho pohrebe, ale ešte v brušku mojej mamy“, priznal jeden z černovských rodákov. Po ďalšom rozhovore s ním však bolo viac ako zrejmé, že o osobnosti Andreja Hlinku sa v Černovej skutočne rozpráva veľa, často a s patričnou úctou. „Hlinka mal rád ľudí a často a rád sa s nimi stretával. V každej rodine sa o ňom rozprávalo a aj vďaka tomu je v našich srdciach tak hlboko zapísaný. Spomínam si, že keď som išiel na vojnu do Plzne, veliteľ sa ma opýtal odkiaľ som. Odpovedal som, že z Ružomberka – z Černovej a jeho reakcia znela: „Tak ty seš Hlinkovec“. Ostal som šokovaný a milo prekvapený z toho, že si moje rodisko hneď spojil s Hlinkom“, spomína.

Bývalý primátor Ružomberka si zaspomínal aj na obdobie keď bol členom ochotníckeho divadelného súboru, ktorého základy postavil práve Andrej Hlinka a tiež na to, že pravidelne organizovali spomienku na Černovskú tragédiu pri ktorej prišlo o život 15 nevinných ľudí. „Černovskú tragédiu sme si pripomínali ale v malom, lebo za socializmu nebolo možné robiť nejaké väčšie akcie. Ale keď sa v roku 1967 konalo 60. výročie Černovskej tragédie, vtedy sa nám prvýkrát podarilo urobiť to vo veľkom ako celonárodnú spomienku. Celé to začalo na mieste činu, kde sa to udialo a následne šiel sprievod hore Černovou až na cintorín k pamätníku. Ale ani raz počas tejto spomienky sa nespomenulo meno Andrej Hlinka. Všetci sa báli“, priblížil Helko.

Stretnutie rodákov 2018, rozšírené v tomto roku aj o možnosť zúčastniť sa Národného spomienkového programu pri príležitosti 80. výročia od smrti najvýznamnejšieho černovského rodáka Andreja Hlinku prinieslo opäť množstvo príjemných rozhovorov, stretnutí a spomienok na kraj, v ktorom majú rodáci z Černovej už navždy zasadené svoje korene.

(foto: archív obce Černová)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia