Rodina, ktorá bola v Taliansku koronavírus nemá

Rodina, ktorá bola v Taliansku koronavírus nemá

RedakciaAktuality28.2.2020

Pacienti sú v dobrom zdravotnom stave a popoludní ich prepustia do domáceho liečenia. Nemocnica ich prijala v stredu 26. februára potom, ako sa u nich po návrate objavil suchý kašeľ a zvýšená teplota. Išlo o starú mamu, dvoch synov a 10-ročného chlapca. Obvodná lekárka po dohode s epidemiológom poslala k rodine záchranárov, ktorí ich priviezli na Kliniku infektológie do Vojenskej nemocnice.

Vedenie ÚVN SNP Ružomberok - FN zároveň vydalo od 28. februára zákaz návštev u pacientov na oddeleniach. Deje sa tak z preventívnych dôvodov a kvôli stúpajúcemu výskytu bežných respiračných ochorení.

Jediná klinika infektológie pre celú Oravu a Liptov je v Ružomberku

Dišková tiež podotkla, aby obyvatelia v súvislosti s koronavírusom nepodliehali panike.

Ak majú príznaky ochorenia, boli v oblasti s výskytom koronavírusu, prípadne v kontakte s nakazenou osobou, treba postupovať podľa usmernenia hlavného hygienika SR,“ uviedla Dišková.

Znamená to, že pacient by mal zostať doma. Zároveň by mal v pracovnom čase telefonicky kontaktovať svojho lekára a mimo pracovnej doby Ambulanciu pohotovostnej služby. „Lekári následne zabezpečia bezpečný prevoz chorého na našu Kliniku infektológie,“ doplnila Dišková. Podľa jej slov, v prípade dôvodného podozrenia by nemali chodiť pacienti do nemocnice na iné pracoviská, pretože tým ohrozujú ostatných pacientov, ako aj zdravotnícky personál. Ako pre náš portál potvrdila, jediná klinika infektológie pre celú Oravu a Liptov sa nachádza práve v Ružomberku. V prípade podozrenia na koronavírus končia títo pacienti práve v Ružomberku, pretože to je ich spádová oblasť. Ďalšie kliniky infektológie sa nachádzajú napríklad v Martine a Poprade. V Liptovskom Mikuláši ani v Dolnom Kubíne sa takáto klinika nenachádza.

Na Slovensku preverili viac ako stovku vzoriek

Ako informuje Ministerstvo zdravotníctva, v uplynulých hodinách sa zvýšila intenzita "zaručených správ" o potvrdenom prvom ochorení COVID-19 (koronavírus) na Slovensku. „Upozorňujeme, že šírenie poplašnej správy sa považuje za trestný čin,“ uvádza ministerstvo. Na Slovensku je aktuálne preverených 130 vzoriek s výsledkom negatívny.

Počas zasadnutia Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky sa vo štvrtok (27. februára) prijali viaceré opatrenia. Tie si môžete pozrieť TU. Na pôde Ministerstva vnútra zasadol krízový štáb, ktorý bude na dennej báze vyhodnocovať aktuálnu situáciu s ochorením COVID-19 (koronavírus). Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, rovnako ako Úrad verejného zdravotníctva upozorňujú, aby obyvatelia zvážili cestovanie do krajín, kde sa prejavuje výskyt koronavírusu.

Foto: MZ SR, ilustračné z cvičenia v nemocnici

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia