Rómska hliadka je na uliciach za každého počasia.

Rómska hliadka je na uliciach za každého počasia.

RedakciaAktuality17.1.2023

Ružomberok sa do projektu Mestskej občianskej poriadkovej služby (MOPS) zapojil v roku 2021. Samospráva získala na to takmer 72-tisíc eur z eurofondov, radnica prispela piatimi tisícmi. Po dobrých skúsenostiach beží v súčasnosti druhá etapa, na ktorú eurofondy poslali 49-tisíc eur, mesto zaplatilo približne 2500 eur.

Za tieto financie majú prácu traja Rómovia, Jozef Puška, Imrich Puška a vedúci Radoslav Pollák. Prvý menovaný pracoval v automobilke, druhý na stavbách a šéf robil v súkromnej bezpečnostnej službe.

Pracujú na ulici

„Toto je super práca, stále sme v pohybe. Zastavujeme autá pred priechodmi pre chodcov, keď idú deti do školy, dohliadame na to, aby nevznikali čierne skládky odpadu. Aj ľudia nám volajú, keď treba,“ povedal Radoslav Pollák.

Majú preukaz a oblečené reflexné vesty s nápisom Mestská občianska poriadková služba, nemajú zbraň ani obušok, ich jedinou zbraňou sú slová. V prípade zistenia porušenia zákona, volajú hliadku mestskej polície. Niektoré podnety riešia aj s novým miestnym poslancom Rómom Štefanom Puškom, ktorý háji ich záujmy v mestskom parlamente.

Vedúci tvrdí, že hliadku volajú ojedinele, pretože sú miestni, bývajú v oblasti Ružomberka, kde je viac Rómov. „Poznáme sa, rešpektujú nás, dajú si dohovoriť. Jedna vec je stretnutie v krčme na pive, ale služba je služba, vtedy ide kamarátsvo bokom. Som platený za svoju prácu, mesto by sa hneď pýtalo, keby boli problémy.“

Hľadajú peniaze na pokračovanie

Zástupca náčelníka mestskej polície Tomáš Matejovie riadi činnosť MOPS, zadáva im úlohy. Patrí medzi ne aj doručovanie pošty mestského úradu, dohliadanie na bezpečnosť a dodržiavanie verejného poriadku. Kontrolujú tiež, aby vo veľkoobjemových kontajnerov neskončili veci, ktoré tam nepatria, napríklad elektronika. Cieľom je aj zvýšenie finančnej gramotnosti, zamestnanosti, predovšetkým Rómov. „Spolupráca s našimi hliadkami je dobrá, pracujú v oblastiach, kde žijú marginalizované skupiny.“

Projekt začal v apríli 2022, končí v júni tohto roka. „Radi by sme pokračovali. Budeme hľadať ďalšie možnosti financovania, ale výzvy ministerstva vnútra na túto oblasť zatiaľ nie sú,“ povedala Jana Tkačiková, referent projektov a grantov na mestskom úrade.

„Aj my chceme mať túto prácu. Bola by škoda, keby sa to prerušilo a potom začínalo odznova,“ povedal Pollák.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia