RosArt / divadelné štúdio z Ružomberka opäť úspešné

RosArt / divadelné štúdio z Ružomberka opäť úspešné

RedakciaAktuality22.6.2022

Divadelné štúdio RosArt z Ružomberka bolo opäť jeho súčasťou a opäť veľmi úspešné. O tom ako sa divadlu darí a aké ďalšie úspechy dosiahlo, sme sa porozprávali s režisérkou a manažérkou divadla Mariannou Stančokovou.

Znovu ste sa zúčastnili postupovej súťaže a prehliadky divadla dospelých Belopotockého Mikuláš. S akou inscenáciou a ako sa vám darilo v tomto ročníku?

Tentoraz sme sa do postupovej súťaže prihlásili s inscenáciou O.Y.E.P., ktorá je parafrázou na text francúzskeho dramatika Floriana Zellera s názvom Lož. Predloha prešla výraznejšou dramaturgickou úpravou a keďže inscenácia vznikala v časoch pandemických siahli sme práve po tomto komediálnom kúsku, ktorý mal za cieľ priniesť divákovi predovšetkým inteligentnú zábavu. Nemali sme súťažné ambície, nakoľko si uvedomuje, že komediálny žáner je stále do istej miery umelecky zaznávaný. Napriek všetkému sme sa po víťazstve na krajskej prehliadke Turčianske javisko 2022, ktorá sa konala v Slovenskom komornom divadle v Martine dostali na festival Belopotockého Mikuláš, kde sme obsadili striebornú priečku. Porota ocenila nielen moju režijno-dramaturgickú koncepciu, ale aj herecké výkony členov Divadelného štúdia RosArt - protagonistu Mateja Stacheru, AlžbetyJackovej, Tatiany Ševčíkovej a Renáta Halušku.

Zaznamenali ste s inscenáciou aj iné úspechy?

Komédia O.Y.E.P. mala premiéru ešte v novembri 2020 a odvtedy sme uviedli približne dve desiatky jej repríz. Videli ju už diváci na našej domovskej scéne v RosArt / divadelné štúdio na Podhore 18v Ružomberku, v Banskej Bystrici, Lúčkach, trikrát v Českej republike - na festivale Jiráskův Hronov a na Divadelnom festivale Ludmily Cápovej v Kroměříži, kde som dostala cenu za réžiu.

Môžeme O.Y.E.P. ešte v najbližšej dobe vidieť?

Nakoľko počas letných prázdnin plánujeme divadelné prázdniny aj my, záujemcovia si nás môžu pozrieť buď v Kúpeľnom hoteli Choč v Lúčkach (8.7. / 19:00), na Európskom festivale humoru a satiry Kremnické gagy (26.8. / 18:00) alebo od septembra opäť v našom štúdiu.

Čomu pripisujete úspechy divadla?

Naše dlhodobé úspechy sú súhrou všetkých „komponentov“ ako nadšenie, talent, chuť a odhodlanie na sebe tvrdo pracovať, nos na dobré texty, inscenačná odvaha a invent, schopnosť nenechať sa odradiť... Ale predovšetkým je to láska k tomu čo robíme, s ľuďmi, s ktorými máme rovnaké umelecko-ľudské ladenie a chuť prebúdzať deti, ktoré stále driemu v každom z nás. Bez ktorejkoľvek z uvedených „ingrediencií“ by to nemohlo fungovať.

Na čom ďalšom pracujete?

Momentálne máme v repertoári tri inscenácie - politickú satiru SOLITARITA od rumunskej autorky Gianiny Cărbunariu, komédiu o partnerských vzťahoch O.Y.E.P. a najnovšie aj oceňovanú drámu o najrôznejších formách ne/lásky ZNOVUZJENDOTENIE KÓREÍ z pera Francúza JoëlaPommerata. Práve táto hra je originálna svojim scénografickým riešením, nakoľko sa neodohráva len na javisku, ale divák putuje spolu s príbehom z ulice po celej budove divadla.
Okrem reprízovania sme pripravili aj úryvky z klasicistickej veršovanej komédie TARTUFFE od najvýznamnejšieho francúzskeho komediografa Molièra, ktorá bola mojim školským zadaním, nakoľko som poslucháčkou 2. ročníka na Katedre réžie a dramaturgie na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde tvorím pod vedením uznávaného režiséra a nášho ročníkového pedagóga Romana Poláka. Práve 13. júna sme výsledok zdarne prezentovalina pôde VŠMU v podaní hercov nášho divadla Vanesou Jambrozyovou, Tatianou Ševčíkovou, Matejom Stacherom a Tomášom Bačkorom. V hľadisku nechýbali pedagógovia - herečka Tatiana Pauhofová, režiséri Roman Polák, Juraj Nvota, Michal Vajdička, Matúš Bachynec, teatrologička Nadežda Lindovská a dramaturg Miroslav Dacho. Na ružomberskú premiéru sa môžete tešiť v novej divadelnej sezóne 2022/2023.

Leto chceme využiť aj na prípravu obnovenej premiéry hry SOLITAIRE.SK od slovenského autorského tandemu Zuza Ferenczová a Anton Medowits. Hra sa venuje téme samoty a osamelosti, ale cez prizmu humoru a nadsázky. Štvoricu tridsiatnikov čerstvo nasťahovaných do novostavby bytového domu stvárnia Alžbeta Jacková, Ivet Kloptová, Matej Stachera a Štefan Kašák. Na premiéru sa môžete tešiť v septembri.

Okrem toho plánujeme uviesť prvú autorskú monodrámu na motívy poviedok slávneho španielskeho režiséra a scenáristu Pedra Almódovara v hlavnej úlohe s herečkou a speváčkou Vanesou Jambrozyovou.

Od septembra chceme každú 3. nedeľu v mesiaci venovať deťom v rámci programu RosArt pre deti. Vždy o 16:00 budeme prinášať divadlá pre detského diváka.

Čo by vám vo vašej divadelnej práci najviac pomohlo?

Paradoxne to nie sú predovšetkým peniaze (úsmev). Samozrejme, potrebujeme aj tie, lebo pri nepravidelnosti príjmov a bez stabilnej podpory samosprávy je náročné prežiť, ale to čo nám urobí najlepšiu službu je, ak sa Ružomberčania a diváci z okolia dozvedia o našom divadle, budú doň chodiť radi a často a odporučia nás aj svojim priateľom. Lebo len takto spoločne vybudujeme v Ružomberku divadelnú komunitu, pre ktorú budeme s veľkou chuťou, nadšením, láskou, na čo najvyššej kvalitatívnej úrovni tvoriť aj naďalej.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia