Materstvo je najmä o nekonečnej láske a radosti. Prináša veľa neistoty, no zároveň je to jedno z najkrajších období v živote ženy. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s dulou z Ružomberka Petrou Bockovou.
Dula je podporná osoba, ktorá pomáha žene pri pôrode. Poskytuje jej informácie už počas tehotenstva, pripravuje sa s ňou na pôrod, počas pôrodu ju sprevádza, poskytuje jej podporu a snaží sa nejakým spôsobom uľahčiť celý proces pôrodu.
Ako ste sa dostali k práci duly? A prečo ste sa rozhodli pomáhať ženám pri pôrodoch ako dula?
Bol to postupný proces. O povolaní duly som vedela ešte predtým ako som mala dieťa, pretože som mala niekoľko kamarátok, ktoré sa tomu venovali. V tehotenstve som sa prirodzene ešte viac zaujímala a zbierala informácie o týchto veciach. Každá žena sa asi stretáva s príbehmi iných žien, ktoré hovoria, aký bol pôrod strašný, ťažký, bolestivý a ja som si vravela, že to chcem zažiť inak. Počas materstva som sa viac stretávala s inými ženami, inými matkami a veľa sme sa rozprávali aj o pôrodoch. Často mi hovorili, že keby tak mali viac informácií pred pôrodom, keby im niekto povedal, čo môžu, čo nemôžu, tak by ten ich pôrod mohol vyzerať inak. A to mi vnuklo myšlienku zamerať sa na prácu duly, tak som sa prihlásila do kurzu.
Čo všetko zahŕňa takáto práca?
To závisí od požiadavky klientky, alebo teda rodičov, ktorí sa pripravujú na príchod bábätka. Služby duly môžu byť rôzne, niekto potrebuje dulu len počas tehotenstva, alebo pred pôrodom, v rámci predpôrodnej prípravy. Niekto má záujem aj o sprevádzanie pri pôrode, ak teda partner z nejakého dôvodu nechce alebo nemôže byť pri pôrode, alebo žena nechce aby bol pri pôrode. Potom sú ženy, ktoré chcú pomoc hlavne po pôrode. Čiže možnosti pomoci, ktoré dula môže poskytnúť sú rôzne a závisí to od toho, čo tá matka chce. Niektoré pôrodnice umožňujú sprevádzanie dvoma osobami, čiže žena nestojí pred voľbou buď dula, alebo partner. Dula môže veľmi pomôcť žene, ktorá ma strach z pôrodu, môže pomôcť rôznymi prirodzenými metódami uľahčiť prežívanie pôrodných bolestí a pôsobí ako taká poradná osoba. Ja sa zameriavam na predpôrodné prípravy a robím prípravy aj párom, čo teda preferujem, lebo keď partner ide ku pôrodu je fajn, aby aj on mal všetky potrebné informácie. Tiež sprevádzam ku pôrodom a následne idem tú ženu aj po pôrode navštíviť domov, aby sme sa porozprávali, čo ešte bude potrebovať aj ohľadom starostlivosti o dieťatko.
V čom je iný pôrod s dulou a bez nej?
To ťažko povedať. Dula môže pomôcť žene lepšie zvládnuť pôrod, ale zas to neznamená, že žena bez duly pôrod nezvládne. Takže je fajn sa na ten pôrod pripraviť, či už s dulou alebo bez. Dôležité je, aby mala žena z pôrodu dobrý pocit, aby nemala voči tomu pôrodu nejaké negatívne nastavenia a pocit, že zlyhala. Niekedy sa stáva, že ženy po veľmi ťažkých a bolestivých pôrodoch sú tak negatívne nastavené, že už nechcú druhé dieťa. Vtedy môže dula pomôcť spracovať takýto horší zážitok. Veľa žien oslovuje duly nielen pri prvom tehotenstve, ale aj pri druhom, a to práve preto, že to chcú prežiť inak.
Ako vás vníma zdravotnícky personál?
Je to individuálne. Veľmi to závisí od personálu a takého osobného nastavenia. V jednej pôrodnici sú pôrodné asistentky a lekári, korí vnímajú prítomnosť duly pozitívne a zároveň v tej istej pôrodnici sa môžem stretnúť s lekárom, ktorý na mňa bude pozerať cez prsty, že som lajk, ktorý tam nemá čo robiť, a ktorý ani nie je nejako nápomocný. Sú však aj lekári a zdravotnícky personál, ktorí vyslovene vítajú, keď k pôrodu prichádza dula, ktorá ženu pozná a dokáže ju upokojiť a povzbudiť. My ako duly, vieme, kde je naše miesto. Ja som tam kvôli tej žene a nie aby som nejakým spôsobom radila a hovorila zdravotníkom, čo majú robiť. Sú však aj niektorí zdravotníci, ktorí si myslia, že sme tam zbytočné, že zavadziame, že presviedčame ženu na niečo, čo nie je v jej prospech. Čiže je to veľmi individuálne.
Aké má žena u nás šance presadiť si svoje predstavy o tom, ako chce priviesť dieťa na svet?
To závisí od toho, aké má predstavy, ako veľmi si ich chce presadzovať, a tiež kde si ich chce presadzovať. Niektoré požiadavky, ktoré boli pred pár rokmi pokladané za zbytočné a také, že si to len ženy prečítali na internete a teraz vymýšľajú, sa v súčasnosti považujú za bežný štandard. Ale napr., čo sa týka slobodnej voľby polohy, tak to je vo väčšine pôrodníc téma o ktorej sa nediskutuje. Ľahnúť, nohy zdvihnúť a budete rodiť poležiačky, alebo v takom polosede. Tá poloha je vo veľmi málo pôrodniciach voliteľná a diskutovateľná. V zásade si ale myslím, že sa mnohí zdravotníci snažia vyjsť ženám v ústrety a hlavne, keď vidia, že tá žena je informovaná, že vie, čo chce. Závisí to ale aj od toho, aké podmienky má konkrétna pôrodnica. Je tiež fajn si priniesť pôrodný plán, kde spíšete tieto predstavy o pôrode a je dôležité to ešte prediskutovať pred pôrodom v pôrodnici. Tie ženy, čo majú veľmi jasnú predstavu prirodzeného pôrodu, alebo teda pôrodu bez zásahov, tak často volia zahraničné pôrodnice.
Menia sa v priebehu rokov nároky žien na seba pred pôrodom alebo po ňom?
Myslím, že áno. Nároky žien na dobrý pôrod sa menia, je dostupných čoraz viac informácií a ženy navzájom zdieľajú vlastné skúsenosti s tehotenstvom a pôrodom. To zdieľanie je v súčasnosti podstatne uľahčené rôznymi komunikačnými kanálmi, a práve tým, že zdieľajú informácie, tak zdieľajú aj možnosti, kde ich získať. Informujú sa navzájom, kde aký kurz absolvovali, aké školenie, atď. Takže jednoznačne sa menia požiadavky žien, nielen čo sa týka pôrodu, ale aj starostlivosti o dieťatko.
Vidíte pri svojej práci nedostatky slovenského pôrodníctva? Ak áno, aké?
Nedostatky slovenského pôrodníctva sú, ale to tak isto môžeme rozprávať o nedostatkoch slovenského zdravotníctva. Vždy sú nedostatky, ale aj pozitíva. Často sú to rutinné postupy, alebo teda rutinne zavádzané postupy, málo individuálny prístup, keďže každá žena je iná. Tiež zasahovanie do prirodzeného procesu pôrodu s cieľom pomôcť urýchliť ho, je často taká medvedia služba. Ja však verím tomu, že zdravotníci to robia s dobrým úmyslom, ale nie vždy je to v poriadku, niekedy je lepšie nechať tie veci bežať prirodzene. Do takých pozitívnych zmien, ktoré sa diali, aj keď veľmi pomaly, ale diali sa, veľmi intenzívne zasiahla pandémia. Zaviedol sa zákaz sprevádzajúcich osôb, ženy boli osamotené, pozitívne testované ženy boli často izolované od vlastných detí, nebola žiadna podpora dojčenia. Pandémia tak veľmi zasiahla aj túto oblasť. Ale samozrejme aj na Slovensku sú pôrodníci a zdravotníci, ktorí majú snahu o alternatívne postupy, ktorí sú otvorení požiadavkám ženy, ktorí dávajú príležitosti ženám riadiť svoj pôrod, tak ako chcú. A je dôležité dávať do pozornosti aj túto dobrú prax a zameriavať sa na to, že sa to takto dá robiť.
Čo by ste popriali nastávajúcim maminkám?
Aby ten pôrod prebehol tak, ako si ho predstavujú, aby sa po ňom cítili silné a spokojné, že to zvládli, a že sa dokážu postarať o to svoje dieťatko. A je úplne jedno aký pôrod to bol, či prirodzený, s epidurálkou, či cisársky. Dôležité je, aby sa žena po tom pôrode cítila dobre.
Stanislava Bruk Lucká
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia