Rozhovor: Tragédia s medveďom sa na dolnom Liptove môže opakovať

Rozhovor: Tragédia s medveďom sa na dolnom Liptove môže opakovať

RedakciaAktuality19.9.2018

Včerajšia tragická nehoda za obcou Biely Potok pri ktorej vyhasol aj jeden ľudský život vyvoláva smútok, ale aj množstvo nezodpovedaných otázok. Na úvahy o tom, či sa tomuto nešťastiu dalo predísť je už žiaľ neskoro. My sme sa však s riaditeľom spoločnosti Mestské lesy Ružomberok, pánom Milanom Šlávkom porozprávali okrem jeho názoru na včerajšiu nešťastnú udalosť bližšie aj o tom ako to vlastne s medveďmi na dolnom Liptove aktuálne vyzerá.

Koľko medveďov sa aktuálne pohybuje v lesoch Ružomberka a okolia dolného Liptova?

Na území obhospodarovanom Mestskými lesmi s.r.o. (cca 6900 ha) sa podľa našich pozorovaní pohybuje cca 23-25 medveďov. Ich celkový počet na dolnom Liptove si netrúfam odhadnúť, pri ich sčítaní v r. 2015 bolo na základe vzoriek DNA z medvedieho trusu identifikovaných na území celej SR 1256 jedincov.

Čím sa medvede stravujú a čo ich vedie k tomu, že sa čoraz častejšie premiestňujú z lesov do blízkosti ľudských obydlí?

Hlavnou časťou ich potravy je rastlinná zložka (60-80%), živia sa však aj rôznymi larvami, drobným hmyzom a samozrejme zdochlinami. Vysoká početnosť medvedej populácie vedie k tomu, že ich hlavné horské teritóriá sú obsadené silnejšími jedincami, tie mladšie a slabšie sa premiestňujú do blízkosti ľudských obydlí, medvedice privádzajú na svet 2-3 mláďatá (ešte pred pár rokmi to bolo väčšinou jedno mláďa). Tie sa nevedia uživiť bežným spôsobom a tak po ich odchode od matky v týchto lokalitách aj zostávajú.

Ako by sa mal človek správať pri nečakanom stretnutí s medveďom?

Medveď okrem toho, že v občasných prípadoch vie spôsobiť človeku škodu na jeho majetku v záhradách a poliach, vie byť nebezpečný aj pri strete s človekom. Väčšinou sa tak však deje len vtedy, keď sa cíti ohrozený, keď človeka vo svojej blízkosti zaregistruje až v poslednej chvíli. Preto odporúčam pri prechádzke lesom alebo hubárčení dávať vedieť o svojom pohybe, napr. rozhovorom, zapískaním alebo poklepaním paličkou po stromoch, aby medveď včas vedel o vašej prítomnosti a odišiel. Kedysi sme sa učili zachovávať v lese pokoj a ticho, paradoxne to však v našich medvedích lokalitách dnes dospelo k takémuto odporúčaniu. Ak človek medveďa zaregistruje treba sa ihneď vzdialiť, pri prípadnom útoku si ľahnúť a schúliť sa do klbka.

Aký je Váš postoj k včerajšej tragickej dopravnej nehode?

Dopravné nehody sú na úseku Ružomberok – Liptovská Osada veľmi často spôsobené najmä vysokou zverou. Prípad tejto tragédie pri strete s medveďom je ojedinelý. Pri súčasnom vývoji stavov medvedej populácie sa však určite môže opakovať. Jediným riešením je zníženie týchto stavov, kedy by bol medveď zaradený do plánov chovu a lovu poľovných združení a jeho početnosť by bola (samozrejme pod prísnym dozorom štátnych orgánov) regulovaná a znížená na únosnú mieru.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia