Rozospievaný predvianočný Ružomberok

Rozospievaný predvianočný Ružomberok

RedakciaAktuality18.12.2022

Do noše plnej rôzneho druhu umenia pridali svoje darčeky talentované detí zo základných a umeleckých škôl, ľudové a hudobné zoskupenia najmä z Ružomberka a jeho okolia, aby spríjemnili posledné dni v tomto roku.

Neodmysliteľne k zimnej atmosfére prispeli aj žiaci Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku, ktorí v tamojšom Kultúrnom dome Andreja Hlinku uviedli koncert nazvaný List Ježiškovi. Vyše sto talentovaných detí vytvorilo pestrú hudobnú, spevácku tanečnú, divadelnú mozaiku, ktorou potešili nielen Ježiška ale aj divákov.

Vianoce ako z rozprávky pripravili pre návštevníkov vianočného koncertu žiaci a pedagógovia Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš v Ružomberku, ktorí svojim hudobným, tanečným, speváckym umením zvestovali príchod zimných sviatkov. Podľa nadaných žiakov by mali byť tohto roku ako z rozprávky. O to sa aspoň oni pousilovali svojim vystúpením. Samozrejme, že zimnú atmosféru navodili aj mladí výtvarníci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Dotyk, ktorí predstavujú svoje práce v ružomberskej synagóge. Okolo sto výtvarných diel vystihuje čaro zimy a Vianoce z pohľadu detského srdca.

Zvestovanie narodenia Ježiška oznámili svetu anjeli. Jedného z nich pripomína svietiaca figurína bielou farbou. Je najväčší na Liptove a stojí v Parku Štefana Hýroša v Ružomberku. Vchádza sa k nemu cez zimnú jagavú bránu. „Veľmi sa mi páči zimná krajina s anjelom,“ povedala nám druháčka Terezka, ktorá sa s rodičmi prišla pozrieť na svetielkujúcu krásu. Tá každý večer priláka niekoľko stoviek návštevníkov. K nim patria najmä ľudia, ktorí sa schádzajú s kamarátmi, kolegami, príbuznými na vianočných trhoch v pešej zóne. Pre nich je pripravených približne 25 stánkov s medovníkmi, vianočnými ozdobami z textilu, z včelieho vosku. Samozrejme, že nechybuje medovina, varené vínko, punč.

Pracovníci Kultúrneho domu A. Hlinku pripravil pre ľudí prichádzajúcich zažiť vianočnú atmosféru v meste aj kultúrny program nazvaný Ružomberské Vianoce. Tvorí ho asi 20 rôznych vystúpení. Medzi prvými sa na trhoch predstavili žiaci Základnej školy A. Hlinku v Černovej, ktorí uviedli pásmo kolied. K nim sa pridali ich rovesníci zo Súkromnej základnej umeleckej školy Jánoš, ako aj hudobná skupina Elán Tribute. Do Vianoc tam ešte uvidíme napríklad hudobné zoskupenia Gipsy David, Duo Viva Musica, Kéfas. Vianočné piesne potešia aj v podaní folklórneho súboru Liptov a formácie Sliačanská sedmička. Kultúrny program ružomberských Vianoc sa začína každý deň o 16. 00 h a jeho posledný blok uvedú 23. decembra.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia