Rozsvietenie vianočného stromčeka

Rozsvietenie vianočného stromčeka

RedakciaAktuality5.12.2022

Deti sa v predvečer sv. Mikuláša stretnú v centre mesta o 16.15 h, kde si budú môcť pozrieť divadelné predstavenie Kedy stromy spievajú. Predstavia sa v ňom herci Divadla na hojdačke. Po ňom o 17. 00 h sa rozžiari vianočný stromček, ktorý symbolický otvorí nošu rôznych akcií v Ružomberku.

Určite do žiadneho darčekového koša by sa nevmestil Vianočný kamión, ktorý dorazí do Ružomberka 7. decembra o 16. 00 h na Námestie Andreja Hlinku. Ide o ikonickú vianočnú kultúrnu akciu pre rodiny s deťmi s viac ako dvadsaťročnou tradíciou. Srdcom celej akcie je vianočne osvetlený červený ťahač s návesom, do ktorého je umiestnená izbička Santa Clausa. Počas akcie Santa víta deti, aby si vypočul ich vianočné priania. Okolo kamióna prebieha moderovaný program plný súťaží, fotokútikov, aktivít pre deti a dobrej hudby. Súčasťou je doplnkový predaj teplých nápojov, drobného občerstvenia či predaj darčekových predmetov, ktorého výťažok je určený na charitatívne účely Slovenského červeného kríža.

Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo pre svojich priaznivcov po dlhšej pandemickej prestávke XVI. ročník kultúrno - výchovného podujatia Vianočné zvyky a tradície. Podujatie , ktoré bude 8. decembra od 8. 00 do 12. 00 h, je primárne určené žiakom základných aj materských škôl, ako aj návštevníkom z radov širokej verejnosti. Počas dopoludnia diváci budú mať možnosť oboznámiť sa s ľudovými zvykmi vo vianočnom období, ukážkami niektorých tradičných remesiel, dekoráciami a symbolickými predmetmi s vianočnou tematikou. V programe sa predstavia deti z detského folklórneho súboru Liptáčik.

Svoje miesto medzi podujatiami v adventnom čase má v Ružomberku aj Vianočná aukcia výtvarných diel žiakov miestnej Základnej umeleckej školy Ľ. Fullu. Dražba diel sa uskutoční 8. decembra od 17. 00 h v synagóge.

Centrum voľného času Elán v Ružomberku organizuje IV. ročník podujatia Prezentácia výrobkov v znamení handmade pre dospelých aj deti. Jeho miestom sa stane 10. decembra od 10. 00 do 14. 00 h športová hala T18.

K veľkému záujmu divákov sa každoročne teší koncert Katedry hudby Pedagogiskej fukulty Katolíckej univerzity v Ružomberku, ktorý uvedú 11. decembra o 18. 00 h v kostole Povýšenia sv. Kríža v Ružomberku (jezuitský).

Hlavný predvianočný program Ružomberské Vianoce sa uskutoční od 16. do 23 decembra. Pripravuje ho mesto Ružomberok a Kultúrny dom A. Hlinku a.s. Jeho súčasťou sú vianočné trhy. O dobrú náladu sa nich postarajú umelci z Ružomberka a dolného Liptova, ako aj žiaci základných škôl. Spolu pripravili 20 vystúpení, ktoré budú pozostávať najmä z kolied a vianočných piesní.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia