Rozžiariť oči seniorom pomáhajú aj Ružomberčania

Rozžiariť oči seniorom pomáhajú aj Ružomberčania

RedakciaAktuality30.11.2020

Do 6. decembra môžu ľudia po celom Slovensku odovzdávať darčeky pre seniorov vybraným kontaktným osobám, ktoré ich potom odovzdajú domovom dôchodcov. V Ružomberku môžu v tomto ročníku kontaktovať dve kľúčové koordinátorky. Funguje to tak, že každá kontaktná osoba sa snaží zabezpečiť krabičky pre konkrétny lokálny domov dôchodcov.

Ružomberčania majú záujem obdarovať seniorov

„Akonáhle budeme mať viac ako 32 krabičiek, posúvame ich do ďalších zariadení. Pôjdu napríklad do Ružomberka, Liptovskej Osady, ale máme aj ďalšie kontakty, ktorým môžeme darčeky ponúknuť. Očakávam, že najviac sa ich odovzdá tento týždeň,“ povedala garantka zariadenia Via Vitae Irena Kamanová, ktorá je zároveň aj garantkou komunitného plánovania sociálnych služieb v meste Ružomberok. Ako ďalej podotkla, tento projekt minulý rok uvítala pod vedením Kvetky Legerskej. Keďže spätná väzba bola veľmi pozitívna, tento rok v samotnej realizácii aj aktívne pokračuje.

„Ružomberčania majú o projekt veľký záujem, volajú mi aj ľudia z blízkych obcí, dokonca tvoria krabičky aj v školách, či v Diagnostickom centre. Dokonca niektorí, ktorí sa nestihli zapojiť vlani nás kontaktujú skôr,“ opisuje ďalej Kamanová.

Balíčky putujú najskôr do karantény

„Každé zariadenie sa snaží pre prijímateľov sociálnych služieb urobiť nejaký malý balíček, darček na Vianoce. Avšak také veľké krabice ako boli minulý rok, rozžiarené oči a ďakovanie, to som ešte nezažila. A to robím niekoľko desiatok rokov v službách. V tých krabičkách sú aj pohľadnice, obdarovaní vedia napríklad od ktorej konkrétnej rodiny to dostali, prečítajú si pozdrav, a to je úžasné. My sme balíčky minulý rok nedávali na Mikuláša, ale na Vianoce,“ opisuje zážitky z predchádzajúceho ročníka.

Tento rok je kvôli epidemiologickým opatreniam iný. Na takto venované darčeky majú vytvorený priestor a na 10 dní musia putovať najskôr do karantény.

Potešiť tých, ktorí to nečakajú

V tomto roku ide už na Slovensku o 3. ročník tejto myšlienky. Cieľom projektu je potešiť ľudí, ktorí nečakajú od nikoho darček a naplniť krabicu od topánok maličkosťami. Drogéria, sladkosti, papuče, knižka, krížovky, či kreslený odkaz od detí je len zlomok toho, čo si nájdu babky a dedkovia v krabici od topánok. „Rozhodla som sa osloviť najprv jeden domov sociálnych služieb, ale po množstve telefonátov a mailov som zistila, že som schopná naplniť a obdarovať aj najväčší domov sociálnych služieb v Ružomberku,“ povedala kontaktná osoba pre Ružomberok Miroslava Demková, ktorá zbiera balíčky pre Domov sociálnych služieb Senires a Centrum sociálnych služieb Likava. Táto výzva ju minulý rok oslovila a odovzdala krabičku pre seniorov v Bratislave, kde študuje. Tento rok chcela pomôcť ešte o niečo viac a oslovila organizátorky zbierky, aby mohla byť kontaktnou osobou.

Zapájajú sa viaceré inštitúcie

Niektoré inštitúcie oslovila sama. Išlo predovšetkým o základné školy, ktoré pomáhajú s výrobou detských prianí, ktoré potom vkladá do krabičiek. „Mnohé inštitúcie ma oslovujú sami. Základné školy, materské školy, mestský úrad, centrá voľného času a veľa ďalších inštitúcií ma kontaktujú, či môžu aj oni prispieť a pomôcť. Vytvárajú tak pre mňa odberné miesta, ktoré neskôr zastreším a balíčky si prevezmem,“ vysvetľuje. Viacerí ľudia sa dohodnú v rámci rodiny, firmy, kancelárie a zozbierajú väčší počet, ktorý odovzdajú. Niektorí nosia podľa jej slov dve-tri krabičky, iní aj 10-14 krabičiek.

Domáce výrobky s myšlienkou

„Mnohí nemajú veľa, ale aj napriek tomu prispejú krabičkou, ktorá je naplnená hlavne od srdca. Pri kontrole nachádzam prekrásne domáce vyrobené veci. Veľmi originálne darčeky a vidím, že to pripravovali s myšlienkou na dedka, či babku,“ doplnila Demková.

Zároveň podotkla, že samotní ľudia sa tešia z toho, že obdarujú miestnych seniorov v domoch sociálnych služieb, v ktorých možno majú blízkych a nemôžu ich v súčasnosti navštíviť.

Doposiaľ v okrese vyzbierali približne 230 krabíc, pričom toto číslo nie je konečné. Balíčky môžu ľudia totiž ešte stále odovzdávať.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia