Ružomberčania cestujú autobusmi so zľavami aj vďaka papierňam

Ružomberčania cestujú autobusmi so zľavami aj vďaka papierňam

RedakciaAktuality3.8.2021

Tri predchádzajúce roky cestovali dôchodcovia nad 65 rokov, ktorí boli členmi OZ Ružomberčan, autobusmi zadarmo. Občianske združenie za to platilo prepravcovi ročne viac ako 70-tisíc eur.

Tento rok poslanci prijali nový spôsob udeľovania zliav. „Snažili sme sa ich pripraviť transparentne, aby boli pre všetkých obyvateľov a tých, čo to najviac potrebujú. Mali by ľudí motivovať využívať autobusovú dopravu,“ povedal Tomáš Mišovič, poradca primátora pre dopravu a infraštruktúru.

Zľavy spôsobia dopravcovi výpadok príjmov vo výške 120-tisíc eur. Mesto zaplatí 70-tisíc eur, Mondi SCP doloží zostávajúcich 50-tisíc. Dôvodom pomoci od papierní je fakt, že veľa zamestnancov využíva autobusovú dopravu.

„Je to v rámci nášho záujmu dostať zamestnancov do autobusov. Zamestnanci dostanú zľavu 50 percent. Korona nám umožnila vrátiť sa k vnútropodnikovej doprave, zamestnanci sa pri prelínaní zmien dostanú do prevádzok vnútropodnikovým autobusom,“ vysvetlil stratégiu spoločnosti technický riaditeľ papierní Vladimír Krajči. Mondi SCP vybrali rovnakého dopravcu ako mesto, teda Blaguss Slovakia.

„Zámerom mesta je dostať Ružomberčanov späť do autobusov. Súčasná situácia tomu teraz až tak nepraje, ale z dlhodobého hľadiska je to dobrá myšlienka,“ dodal Krajči.

Pri zavedení nových zliav sa ozvali hlasy, ktoré zrušenie bezplatného cestovania kritizovali. š Mišovič vysvetlil, že okrem technického problému, ktoré nulový lístok spôsobuje, bezplatný lístok má aj ešte ďalšiu nevýhodu. „Všetko čo je zadarmo, skĺzava k zneužívaniu. Deväťdesiatpercentná zľava umožňuje kúpiť si 15-dňový lístok za 1,10 euro, mesačný za dve eurá, čo je naozaj symbolická suma.“

Zľava na cestovom

Seniori nad 60 rokov zľava 60 %

ZŤP zľava 70 %

Držitelia zlatej a diamantovej plakety zľava 70 %

Seniori nad 70 rokov zľava 70 %

Seniori nad 75 rokov zľava 90 %

Zamestnanci Mondi SCP zľava 50 %

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia