Ružomberčania fotografujú aj s ortieľom poroty

Ružomberčania fotografujú aj s ortieľom poroty

Ján SvrčekAktuality17.11.2023

Dnes (17. novembra) poobede na prvom poschodí sídelnej budovy Liptovského múzea na Námestí Š. N. Hýroša v Ružomberku bola vernisáž výstavy fotografií z 8. ročníka súťaže amatérskej fotografie Ružomberčania fotografujú, ktorú organizuje Fotoklub RK 1924 spolu s Liptovským múzeom a zároveň sme spoznali jej oficiálne výsledky. Na milej slávnosti, kde o hudobný doprovod sa postarala skupina Family Band, sa zúčastnil i viceprimátor Ružomberka Róbert Kolár.

„Súťaž bola vypísaná v troch kategóriách môj, moja a moje,“ povedala na úvod moderátorka Anna Galasová z hostiteľského fotoklubu a vzápätí tieto tri slovíčka rozmenila na drobné: „Môj najkrajší záber, Moja rodina, práca, dovolenka a Moje mesto Ružomberok.“ Potom sa ujal slova predseda Fotoklubu RK 1924 Štefan Ižo. „Prihlásilo sa 41 autorov, no asi traja-štyria sa iba zaregistrovali, no obrázky neposlali. Celkove sme dostali 445 fotografií, a z nich je 112 vystavených. Trojčlenná porota, ktorú tvorili metodička pri Liptovskom kultúrnom stredisku Mária Vašicová, uznávaná košická fotografka Ľubica Kremeňová a náš dlhoročný člen Ján Greš, jednotlivé diela hodnotila anonymne,“ vravel Š. Ižo.

Projekt Ružomberčania fotografujú má už svoje dejiny. Čo sa týka súťažných tém, na začiatku boli nalikované tie, ktoré potom podujatie pravidelne rámcovali. „Chceli sme vytvoriť výstavný priestor pre ľudí, čo sa fotografovaniu nevenujú organizovane, ani vážnejšie a sú, alebo boli v nejakom vzťahu s našim mestom. Oni nám posielajú svoje zábery, výsledky vlastnej roboty. Keď sa začínalo, ešte išlo o Fotoklub pri Liptovskom múzeu. S týmto nápadom prišiel náš kolega Stanislav Surový. Prvá téma Môj najkrajší záber je taká najvoľnejšia. Fotograf tu môže odkryť svoj rozlet a pochváliť sa s tým, čo sa mu podarí. Naša výstava sa postupne vyprofilovala, niektorí autori sa už pravidelne na nej zúčastňujú,“ vysvetľoval pre náš portál Š. Ižo.

Oslovili sme aj „otca“ pôvodnej myšlienky S. Surového. „Vymyslel som to preto, aby sa náplň nášho klubu rozšírila, aby sme mali aj nejaký výstup vo vzťahu k mestu. Je to len v prospech Ružomberka, tiež na pozdvihnutie určitého povedomia, lokálpatriotizmu. Náš projekt je určený bežným ľudom. Pre nich tiež povzbudením, aby sa pochválili, prezentovali napríklad aj svojimi zábermi v mobiloch, čo nosia vo vreckách,“ prezradil známy a dlhoročný ružomberský fotograf.

VÝSLEDKY

Môj najlepší záber: 1. Tomáš Lubelec – Obed na Muráni, 2. Anna Kučáková – Jar v Ružomberku, 3. Eva Pánčiová – Blonďáčik.

Moja rodina, práca, dovolenka: 1. Ján Dlutko – Jakub, 2. Pavol Ondrek – Dievča s knihou, 3. Jana Kamanová – Sloboda.

Moje mesto Ružomberok: 1. Viktor Mydlo – Rybárpoľská stanica, 2. Jana Taščicová – Rozprávka, 3. Sauli Hakkarainen – Posledná jedľa.

Cena Fotoklubu RK 34: Juraj Tomčík – Svetlá noci.

Cena portálu fototime.sk: Nepomniashchyi Dmytro – 2/1.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia