Ak chcete sa dostať z bodu A do bodu B rýchlejšie ako peši, nevyhovuje vám MHD, alebo prepravu autom považujete za neekonomickú, tak môže byť elektro kolobežka pre vás ten ideálny prostriedok. Je potrebné zvážiť niekoľko faktorov a rozhodnúť sa, akú kolobežku si na tento účel kúpiť.
Cena, technické a dizajnové prevedenie, miera používania, prístupnosť servisu, terén po ktorom sa budem pohybovať. Ak zainvestujete a nekúpite „podpriemerný“ typ kolobežky, tak vydrží dážď, mokro, hrbole, jamy na cestnej komunikácii a aj trochu drsnejšie zaobchádzanie.Zásadným faktorom ovplyvňujúcim životnosť kolobežiek je miera ich používania a terén, v ktorom jazdia.
Čo hovoria naši kolobežkári?
Miroslava, Ružomberok
„Vďaka kolobežke sa dostanem do práce rýchlo a to je pre mňa obrovská výhoda. Kolobežka, ktorú používam je do 120 kilogramov a jazdí 25 kilometrovou rýchlosťou. Dobíjam si ju každý druhý deň. Dostanem sa ňou hlavne všade a rýchlo, používam ju niekoľko mesiacov. Stretla som sa len s príjemnými ohlasmi, boli sa za mnou aj pýtať, kde som si ju kúpila. Dokonca si kolobežkári, ako motorkári medzi sebou zakývajú.“
Júlia, Ružomberok
„Kolobežku som dostala ako darček a chcela som ju hlavne preto, že sa dostanem rýchlejšie do práce. Tento môj typ sme objednali cez internet. Za výhodu považujem to, že sa dostanem do práce oveľa rýchlejšie. Autom cez semafory to bolo oveľa viac zdĺhavejšie. Nemusím tankovať, šetrím životné prostredie. Používam ju pár mesiacov.“
Rasťo, Likavka
„Ja si už bez kolobežky neviem predstaviť deň. Je to veľmi praktický, rýchly prostriedok, ktorý ma dovedie všade kde potrebujem. Nemusím čakať na preplnenej ceste, alebo na semaforoch, prípadne hľadať parkovacie miesta. Ešte k tomu je ekologická k prírode. Je malá, dá sa zložiť, nezaberá veľa miesta nech si ju zoberiem kdekoľvek."
Kto je kolobežkár?
Podľa zákona je kolobežkár obyčajný chodec, preto sa tak musí aj správať. „Osoba pohybujúca sa na kolobežke je v zmysle zákona č. 8/2009 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov chodec,“ odpovedala na otázku pre náš portál, krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.
Kolobežky s motorčekom sú teda zaradené medzi chodcov a môžu jazdiť po chodníkoch. Tak to robia aj viacerí oslovení Ružomberčania. Podľa hovorkyne Balogovej je pri jazde kolobežkou potrebné dodržiavať dve veci.
„V prvom rade sú to všeobecné povinnosti účastníka cestnej premávky správať sa disciplinovane a neohrozovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.
Druhou vecou je, že kolobežkár používa chodník, jazdí vpravo a za zníženej viditeľnosti musí mať mimo obce reflexné prvky a mnohé iné,“ doplnila Balogová.
Zákon postupne regulujú
Doterajšia podoba zákona nerozlišovala používateľov klasických kolobežiek , ktoré je potrebné tlačiť a tých, ktorí jazdili na kolobežke s pohonom. Tento stav sa rozhodla zmeniť novela zákona, ktorú predložilo Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Používateľom pribudnú povinnosti a čo nevidieť budú považovaní za účastníkov cestnej premávky. Zmeny v zákone by mali nadobudnúť platnosť od 1. januára 2020.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia