Ružomberčania ochotne pomáhajú obetiam požiaru

Ružomberčania ochotne pomáhajú obetiam požiaru

RedakciaAktuality6.12.2022

Požiar, ktorý vypukol 21. novembra ráno v rodinnom dome na sídlisku Baničné v Ružomberku, spôsobil veľké problémy dvom rodinám. Na prízemí býval syn majiteľa domu s rodinou, na poschodí v prenájme rodina z Likavky. Plamene dom poškodili tak, že nie je vhodný na bývanie. Obidve rodiny ostali bez strechy nad hlavou.

Ľudia pomáhajú

Ružomberčania okamžite zareagovali na výzvu o pomoc. „Najskôr bolo treba zabezpečiť ubytovanie a základné potreby, stravu, oblečenie, zdravotnícke potreby, pretože im zhorelo všetko,“ povedal starosta Likavky Marian Javorka.

Materiálnu zbierku zorganizovali mestskí poslanci za obvod Baničné. „Pre obe rodiny vyzbierali veľa oblečenia, hygienických potrieb, kočíky, veci, ktoré potrebuje mladá rodina,“ povedal starosta.

Rodina z Likavky požiadala o pomoc obec. Išlo o sedem členov, starú mamu, matku, jej druha a štyri deti vo veku od jedného do 12 rokov.

Dočasne ich umiestnili do Centra pre rodiny a deti v Ružomberku, ale tam nie sú podmienky vhodné na dlhodobé ubytovanie pre takúto rodinu.

Vtedy podalo pomocnú ruku Mondi SCP, ktoré im ponúklo zadarmo bývanie v ubytovni papierní až do času kým si nenájdu adekvátnu náhradu. Deti už začali navštevovať základnú školu v Likavke, so školskými pomôckami, okrem školy, pomohla aj Spišská katolícka charita. Stravovanie zabezpečila obec, neskôr ponúkla jedno teplé jedlo pre každého člena rodiny na mesiac reštaurácia Familiya z Ružomberka.

„Chceli sme, aby sa deti, ktoré utrpeli traumu a potrebovali pomoc psychológa, čo najskôr vrátili do bežného prostredia,“ povedal starosta. Zástupcovia obce sú s rodinou každý deň v kontakte, riešia vzniknuté problémy.

Potrebujú stabilné bývanie

Veľa ľudí prispieva finančne prostredníctvom zbierky, ktorú organizuje nadácia Ľudia ľuďom. Zatiaľ sa zapojilo takmer dvesto darcov, vyzbierali viac ako sedemtisíc eur. Ľudia nosia peniaze aj na obecný úrad v Likavke, po dohode s rodinou ich spravuje obec.

Rodina má síce zabezpečené dočasné ubytovanie, stravu, šatstvo a iné nevyhnutné potreby, ale zo všetkého najviac potrebovala nájsť stabilné ubytovanie a to je priestor na pomoc zo strany verejnosti. Ak má niekto informácie o vhodnom podnájme pre rodinu, môže kontaktovať priamo samosprávu Likavky. Pomoc pri zariadení bytu prisľúbila Spišská katolícka charita.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia