Ružomberčania starší ako 65 rokov dostanú respirátory zadarmo

Ružomberčania starší ako 65 rokov dostanú respirátory zadarmo

RedakciaAktuality25.2.2021

Seniori sú v súvislosti s ochorením COVID-19 najrizikovejšou skupinou. Preto sú zaradení do očkovania v prvých vlnách. Vedenie mesta tiež prispelo k ochrane ich zdravia a nakúpilo pre nich respirátory FFP2.

„Distribúcia seniorom nad 65 rokov začneme distribuovať od pondelka 1. do piatka 5. marca. Dostanú ho všetci s trvalým ale aj prechodným pobytom v meste,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Seniori bývajúci v mestských častiach si ich budú môcť vyzdvihnúť od 9:00 hod do 14:00 hod v budove mestského úradu, na Námestí Andreja Hlinku 1 v priestoroch oddelenia sociálnych služieb, vstup od Veľkého závozu.

Respirátory občanom Hrboltovej, Černovej, Bieleho Potoka a Vlkolínca odovzdajú dobrovoľníci za zachovania prísnych hygienických opatrení.

Seniori, ktorí sa nemôžu dostaviť na výdajné miesto respirátorov, môžu poveriť na prevzatie inú osobu na základe osobných údajov.

V prípade ďalších otázok môžu občania Ružomberka telefonovať na telefónne číslo 044/431 44 74.

Respirátory zadarmo seniorom patria medzi ďalšie aktívne opatrenia v boji proti koronavírusu, ktoré mesto Ružomberok poskytuje obyvateľom bezplatne s cieľom uchrániť verejné zdravie obyvateľov mesta a okolitých častí.

Triedy respirátorov:

- Respirátor FFP1 chráni pred netoxickými väčšími pevnými časticami (prach a peľ). Odfiltrujú minimálne 80 % častíc priemernej veľkosti 0,6 mikrometra (μm). Ide o najnižšiu ochranu respirátorom.

- Respirátor FFP2 chráni pred organickými a anorganickými časticami (ľahko toxické častice, plesne, baktérie) a sú odporúčané ako ochrana pred koronavírusom. Zachytia min. 94 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Respirátory FFP2 bez výdychového ventilu môže použiť aj osoba pozitívna na COVID-19 do obchodu alebo na pohreb. Ako alternatíva k respirátoru FFP2 sa často uvádzajú respirátory KN 95 alebo N95, ktoré ale neprešli EÚ testami a nemôžu byť považované za rovnocenné FFP2.

- Respirátor FFP3 zachytí minimálne 99 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ide o najvyššiu ochranu, ktorú možno respirátorom získať. Podobne ako pri FFP2, aj pre FFP3 respirátory sa uvádza alternatíva v podobe respirátorov KN 100 (Čína) alebo N100 (USA).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia