Ružomberčania volili OĽaNO, Smer dominoval v štyroch obciach

Ružomberčania volili OĽaNO, Smer dominoval v štyroch obciach

RedakciaAktuality2.3.2020

V Ružomberkom okrese sa parlamentných volieb zúčastnilo 33 490 obyvateľov. V samotnom meste ich bolo 15 636, zvyšok tvorili okolité obce. Z cudziny využilo možnosť voliť 542 voličov. Išlo o takých ľudí, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku a o túto možnosť požiadali, pretože sa v čase volieb zdržiavali mimo Slovenskej republiky.

Podľa informácií denníka Pravda, väčšina z nich pochádzala zo Spojeného kráľovstva, ale aj z Nemecka, Rakúska a Českej republiky.

Záujem o voľby stúpa

Záujem voliť do NR SR v Ružomberkom okrese v porovnaní s poslednými parlamentnými voľbami stúpol približne o päť percent. Len pre zaujímavosť, hnutie OľaNO získalo v našom okrese v predchádzajúcich parlamentných voľbách 13,50% hlasov, čo bolo viac ako celoslovenský priemer (11,02%).

Najväčší záujem o voľby bol v Potoku

Najvyššiu volebnú účasť v parlamentných voľbách 2020 zaznamenali v obci Potok, dosiahla úroveň 85,86%. Naopak najmenej voličov prišlo k volebným urnám v Liptovských Revúcach s účasťou 66,66%.

V Ružomberku najvyššiu účasť zaznamenali vo volebnom okrsku č. 2, a to v Kultúrnom dome Černová, kde prišlo voliť 77,42% oprávnených voličov. Najnižšiu účasť evidovali vo volebnom okrsku č.14 v Gymnáziu sv. Andreja, kde dosiahla úroveň 47,84%.

V Ružomberku a okolitých obciach volili dve najsilnejšie strany, teda OĽaNO a Smer. Ten dominoval v Kalamenoch, Turíku, Liptovských Revúcach, najsilenejšiu percentuálnu podporu mal v obci Potok 32,91%.

Ružomberčania by do parlamentu posunuli aj KDH

Celkový víťaz volieb OĽaNO mal najsilnejšiu podporu v Komjatnej, hnutie volilo až 39,80% voličov. Vo všetkých okrskoch Ružomberka vyhralo hnutie OľaNO. Druhý skončil Smer-SD 16,79%, tretia Kotlebova ĽSNS 9,81%. Voliči v Ružomberku by do parlamentu posunuli aj KDH, strana tu dosiahla úroveň 8,36%. V Martinčeku, Likavke, Hubovej a vo Valaskej Dubovej sa Kresťanskodemokratické hnutie umiestnilo na druhej priečke.

Dolný Liptov budú v Národnej rade zastupovať dvaja ružomberskí kandidáti. Jedným z poslancov za okres Ružomberok je lekár Miroslav Urban, ktorý kandidoval na šiestom mieste za Kotlebovci-ĽSNS. Od voličov získal 20 143 platných hlasov. Zo 150. miesta sa do parlamentu prekrúžkoval na kandidátke Za ľudí Ján Benčík.

Ako pre náš portál potvrdila Anna Paráková, prednostka Okresného úradu v Ružomberku, voľby v meste boli bez komplikácií. V 58 volebných okrskoch sedelo 660 členov volebnej komisie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia