Ružomberčania vysadili asi 800 stromčekov

Ružomberčania vysadili asi 800 stromčekov

RedakciaAktuality10.5.2021

Lesy v okolí Ružomberka neustále napáda lykožrút, ktorý ničí v nich porasty. Za obeť mu padla aj časť lesa v Hrabove nad chatami. Vyťažené plochy je nutné zalesniť. Pomocnú ruku podávajú lesníkom z Mestských lesov (ML) v Ružomberku už tri roky členovia občianskeho združenia (OZ) Ružomberčan. Sadia stromčeky, vyžínajú okolo nich trávu, aby sadenice mohli rásť.

„Naše združenie má vo svojom programe aj starostlivosť o životné prostredie. Preto pomáhame lesníkom sadiť stromčeky a starať sa o ne. Tohto roku sme 7. mája vysadili približne 800 sadeníc buka a smreka,“ uviedla členka výboru OZ Ružomberčan Jana Streitová. Doplnila, že zrána aj spŕchlo, ale v lese to nebolo výraznejšie poznať. Terén bol mokrý a preto sa dobre kopalo čakanmi.

Prácu dobrovoľníkov koordinovali Vladimír Neštepný, ktorý pre portál Žijem v Ružomberku uviedol: „Na tejto ploche by sme mali vysadiť približne 3000 sadeníc. Z nich bude asi 70 percent buka a zvyšok smrek. V lete okolo stromčekov je potrebné vyžínať trávu, aby sa k nim dostalo svetlo. Druhý výžin slúži na odstraňovanie buriny, aby táto nepritlačila sadenice, keď na ne napadne sneh. Výhonky sadeníc je nutné natierať roztokom, ktorý má odpudiť zver.“

Ďalšia starostlivosť o stromčeky závisí od lokality. Tam, kde je burina skôr trávnatého typu sa výžin robí ešte 2-3 roky, kým sa sadenice stanú životaschopnými. Na miestach, kde je burina mimoriadne intenzívna a silná sa o stromčeky treba starať aj päť, šesť či sedem rokov do obdobia tzv. zabezpečenia kultúry kedy má stromček už približne výšku jeden meter a stáva sa omnoho odolnejším.

OZ Ružomberčan informuje členov o svojich aktivitách na stránke www.ozruzombercan.sk a dáva možnosť svojim členom zúčastniť sa na nich. Škoda však, že o sadenie stromčekov neprejavili teraz záujem mladí ľudia, ale len seniori.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia