Ružomberčania využívali výhody inteligentnej lavičky krátko

Ružomberčania využívali výhody inteligentnej lavičky krátko

RedakciaAktuality15.7.2020

Lavičku, ktorá umožnila nabíjanie mobilných zariadení káblom aj bezdrôtovo a zároveň ponúkala internetové pripojenie, osadilo mesto Ružomberok na pešej zóne pri križovatke Mostovej a Podhory pred dvomi rokmi. V priebehu niekoľkých mesiacov do nej dvakrát nabúralo zásobovacie auto, pričom druhýkrát ju aj poškodilo. Z pôvodného miesta preto lavičku demontovali. Ako pre náš portál potvrdil dodávateľ smart lavičky, Igor Salopek o jej služby bol obrovský záujem.

Štatistické údaje vyhodnotili, že inteligentná lavička domácich zaujala, žiaľ doplatila na nepozorných vodičov,“ konštatoval Salopek.

Lavičke nepomohla ani bezpečnosť a 24 hodinové stráženie cez kamerový systém mestskej polície. Dobrou správou je, že jej služby budú k dispozícii čoskoro, len na novej adrese. Ako nám potvrdil jej dodávateľ a Mesto Ružomberok, v priebehu nasledujúcich týždňov opravenú technologickú novinku umiestnia na Námestie Andreja Hlinku.

V priebehu niekoľkých týždňov sa do mesta inteligentná lavička vráti. Pevne verím, že nové miesto bude pre všetkých príťažlivé,“ doplnil Salopek.

Lavička okrem spomínaných výhod disponuje aj solárnymi panelmi. Tie dokážu vyprodukovať približne 100 wattov elektrickej energie za hodinu. Medzi jej ďalšie technologické možnosti patria tepelne regulované sedenie, osvetlenie blízkeho okolia či zber dát, napríklad atmosférických podmienok pomocou vstavaných senzorov. Na inteligentnú lavičku získalo mesto dotáciu zo Žilinského samosprávneho kraja v hodnote viac ako 2200 eur. Radnica novinku podporila financiami vo výške 2000 eur. Opravu lavičky hradí dodávateľ a mala by byť bezplatná.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia