Ružomberčania zachránili viac ako 2000 mladých stromčekov

Ružomberčania zachránili viac ako 2000 mladých stromčekov

RedakciaAktuality31.8.2018

Lykožrút nevynechal ani lesy v okolí Ružomberka. Za obeť mu padla časť lesa nad Baničným. Keďže OZ Ružomberčan má vo svojom programe aj starostlivosť o životné prostredie, holinu po nútenom výrube si vzalo pod patronát. V máji tohto roku tam vysadili 1000 sadeníc buka a smreka a tentokrát sa sem vrátili aby zabezpečili čerstvo nasadeným mladým stromčekom priestor na rast výžinom trávy a buriny okolo nich.

Lesníci z Mestských lesov a 21 členov občianskeho združenia sa v piatok 24. augusta ráno stretli na Kalvárii odkiaľ sa pešo vybrali k stromčekom, ktoré potrebovali ich pomoc. Pri prvej zastávke pán Vladimír Neštepný a Jozef Halama z Mestských lesov rozdali všetkým dobrovoľníkom pracovné náradie, pracovné rukavice, fľašu vody a spoločne sa vybrali k cieľovej ploche. Miestami náročný a strmý terén zvládli členovia OZ Ružomberčan naozaj bravúrne, v neposlednom rade aj najstarší účastník, ktorý má úctyhodných 83 rokov, no energie na takéto aktivity viac ako mnoho mladých ľudí. Práca išla všetkým zúčastneným od ruky a tak sa po očistení stromčekov na ploche, ktorú má OZ pod patronátom presunuli ešte o niečo ďalej, kde od buriny zachránili ďalších 1500 stromčekov.

Záchrana pre stromčeky

Výžin je pri mladých sadeniciach mimoriadne dôležitou a nenahraditeľnou činnosťou. Obyčajná drobná tráva nie je pre sadenice až taká škodlivá. Pokiaľ sa však okolo nej začne rozmáhať väčšia burina a húževnaté bodliaky, tie sa pre drevinu stávajú konkurenciou a nedajú jej možnosť intenzívne sa vyvíjať. Vladimír Neštepný z Mestských lesov priblížil, akými etapami si sadenica musí prejsť aby z nej vyrástol silný strom. „Sadenice vysádzame na jar. Potom príde obdobie leta, kedy začne rásť burina a nasleduje jej výžin. Prvýkrát by sa výžin mal robiť preto aby sa k sadeniciam dostalo svetlo. V tomto prípade však tento prvý výžin nebol robený, nakoľko prišli veľké horúčavy. Burina sa však za týchto podmienok stala pre sadenice prospešnou pretože im robila tieň. Druhý výžin slúži na odstraňovanie buriny preto aby ňou napadnutý sneh nepritlačil a neudusil sadenice. Týmto výžinom sa nám podarilo obnažiť stromčeky a nasledovať bude už len ochrana proti zveri. Výhonky nad 15 – 20 cm sa budú natierať certifikovanou chemikáliou na to určenou. To by malo odpudiť zver aby nejakým spôsobom nenarúšala tie prírasty, ktoré sú pre sadenicu najdôležitejšie“, uviedol pre portál Žijem v Ružomberku Vladimír Neštepný.

Ďalšia starostlivosť o stromčeky závisí od lokality. Tam, kde je burina skôr trávnatého typu sa výžin robí ešte 2-3 roky, kým sa sadenice stanú životaschopnými. Na miestach, kde je burina mimoriadne intenzívna a silná sa o stromčeky treba starať aj päť, šesť či sedem rokov do obdobia tzv. zabezpečenia kultúry kedy má stromček už približne výšku jeden meter a stáva sa omnoho odolnejším.

Odmena za odvedenú prácu

OZ Ružomberčan informuje členov o svojich aktivitách na stránke www.ozruzombercan.sk a dáva možnosť svojim členom zúčastniť sa na nich. „Pri tejto príležitosti chválime mladých futbalových fanúšikov, ktorí sa k nám pripojili. Tento rok sa tam ešte raz vrátime a tak aj ostatní členovia budú mať možnosť pomôcť pri pestovaní nášho lesa. Počas najbližšej brigády pôjdeme ošetriť mladé sadenice pred ohryzom vysokou zverou,“ uviedla členka výboru Jana Streitová.

Po náročnej, ale zmysluplnej práci bolo pre všetkých zúčastnených pripravené pohostenie v podobe guľášu, ktorý po takejto aktivite chutil naozaj vynikajúco. Po tom, ako si „brigádnici“ oddýchli, najedli sa a načerpali nové sily sa každý pobral svojou cestou. Všetci však s nadšením, že pri najbližšej príležitosti prídu pomôcť opäť.

(foto: Anežka Macková)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia