Ružomberčanka zamestnaná v CSS Likava pozitívna na nový koronavírus

Ružomberčanka zamestnaná v CSS Likava pozitívna na nový koronavírus

RedakciaAktuality23.3.2020

Pozitívny výsledok na nový koronavírus bol Ružomberčanke potvrdený v piatok vo večerných hodinách. „Počas celej doby prítomnosti v práci nevykazovala žiadne príznaky, cítila sa zdravá. Do dnešného dňa v zariadení nikto nevykazuje príznaky ochorenia,“ informovala riaditeľka Centra sociálnych služieb LIKAVA (CSS), Dagmar Švecová. Zatiaľ bez príznakov ochorenia sú aj klienti dvoch kritických oddelení, ako aj zamestnanci, s ktorými bola v priamom kontakte. K jej testovaniu pristúpil regionálny úrad verejného zdravotníctva, pretože bola na oslave s niekým u koho bol neskôr potvrdený nový koronavírus.

Viac ako 40 zamestnancov je v karanténe

Ako potvrdila riaditeľka, po oznámení výsledku testu prijalo zariadenie viaceré opatrenia.

„Vydezinfikovali sme celé dve kritické oddelenia a priestory jej možného pohybu. Uzatvorili sme dve oddelenia, v ktorých sme zaviedli prísne hygienické opatrenia,“ potvrdila Švecová.

Toto uzatvorenie sa dotklo viac ako 40 ľudí, o ktorých sa stará samostatný pracovný kolektív piatich zamestnancov.

Ako ďalej potvrdila riaditeľka CSS Likava, zamestnanci, ktorí s boli s ňou v priamom kontakte sú v domácej karanténe od soboty rána. Včera týchto, viac ako 40 pracovníkov otestovali a výsledky by mali byť k dispozícii v priebehu dnešného dňa. Ako potvrdila Martina Remencová, hovorkyňa žilinskej župy, ktorá je zriaďovateľom CSS Likava, snahou je zabezpečiť testovanie všetkých klientov i zamestnancov zariadenia. „Chod ostatných oddelení je zabezpečený v úspornom režime vzhľadom na výpadok zamestnancov. Môžem ale potvrdiť, že o každého klienta je dostatočne postarané,“ vysvetlila ďalej Švecová.

Podľa jej slov na vzniknutú situáciu upozornili aj ostatných klientov. Odporučili im zdržiavať sa v izbe, pričom každý mobilný klient dostal rúško.

Pomáhajú aj dobrovoľníci z radov medikov

„Starostlivosť o klientov, pokiaľ sú zamestnanci v karanténe, nám pomáhajú zvládnuť dobrovoľníci spomedzi medikov z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy a Jeseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, “ povedala žilinská županka Erika Jurinová.

V zariadeniach sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, platí už od 1. marca zákaz návštev. Prijatá bola séria opatrení na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Vytvorené boli krízové štáby, ktoré denne monitorujú a usmerňujú klientov i zamestnancov. Robí sa zvýšená dezinfekcia priestorov, pri vstupoch sú dezinfekčné prostriedky na hygienu rúk a pozastavené boli skupinové terapie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia