Ružomberok bol (na chvíľu) hlavným mestom druhej najväčšej cirkvi na Slovensku

Ružomberok bol (na chvíľu) hlavným mestom druhej najväčšej cirkvi na Slovensku

Ján SvrčekAktuality24.6.2024

Ružomberskú športovú halu Koniareň v minulosti vypredali zápasy Final Four Európskej ligy basketbalistiek (v roku 2000), tiež niekoľkokrát úplne „vybukovali“ futbalové Jedenástky roka. Včera tento športový stánok opäť praskal vo švíkoch, hoci pod jeho strechou nepadali koše, ani na pódiu nedefilovali najlepší slovenskí futbalisti podľa jednotlivých postov, Bolo tu stretnutie kresťanov podľa augsburského vyznania.

Priznám sa, čakalo sa okolo dvetisíc ľudí a naše očakávania sa aj naplnili. Tamojšia hala bola úplne plná. Samozrejme, všetci sme z takejto účasti mali veľkú radosť,“ vyznala sa pre náš portál po vydarenom Evanjelickom dni generálna dozorkyňa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku Renáta Vinczeová.

Koniareň sa včera premenila na evanjelický chrám a v dôstojnom šate. „Technicky bolo náročné halu pripraviť na Služby Božie, no napokon sa ukázalo, že išlo o výborné riešenie. Určite, bol trochu i stres, keďže dopoludnia išlo o priamy prenos na RTVS, veď nikdy neviete, čo sa môže udiať, lenže všetko veľmi dobre dopadlo,“ vravela ďalej R. Vinczeová.

Podobne ako generálny biskup Ivan Eľko, aj historicky prvá žena vo vedení evanjelickej cirkvi u nás, si, ružomberskú voľbu pochvaľovala: „Na začiatku padlo takéto rozhodnutie hlavne so zreteľom na výhodnú logistickú dostupnosť mesta. Veď sem to nemal ďaleko ani západ, ani východ. No my sme hneď na začiatku verili, že takisto organizačne všetko dobre dopadne a vyšlo to vynikajúco. Som rada, že sme sa zišli práve v Ružomberku, ktorý je i spätý s našou Kralickou bibliou, ktorej výročie si pripomíname.“

Evanjelický deň prvý raz privítal Ružomberok. R. Vinczeová pripomenula, že už jedna významná akcia evanjelickej cirkvi sa sa v tomto kúte republiky už v minulosti konala: „V roku 2005 bol v Ružomberku dvojdňový 4. celoslovenský evanjelický festival. Vtedy ale na miestnom zimnom štadióne.“

Najvýznamnejšie podujatie evanjelikov už nabehlo na svoj vlastný mód. „Celoslovenská akcia je každé dva roky a medzi tým bývajú dve regionálne ´stretávky´ - západného a východného dištriktu. Republikový deň má svoju výnimočnosť, len tu sa zídu naši veriaci zo všetkých miest a obcí Slovenska. Pri takejto príležitosti sa navzájom spoznávajú a v neposlednom rade je dôležité, aby oni cítili, že tvoria jedno spoločenstvo. Určite nielen dopoludňajšie Služby Božie, no takisto moderovaný program poobede im veľa dal. Z historického, praktického i osobného hľadiska,“ dodala Renáta Vinczeová.

Všetko, v neposlednom rade i prispením počasia, dopadlo na jednu s hviezdičkou. Bolo však za tým množstvo práce, veľký vklad dobrovoľníkov, či už počas príprav, alebo v deň „D“. Nádherný evanjelický event jednoznačne znamenal aj skvelú reklamu pre hostiteľský Ružomberok.

Foto: autor, Jana Štreitová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia