Ružomberok bol súčasťou najväčšieho prepojenia detí

Ružomberok bol súčasťou najväčšieho prepojenia detí

RedakciaAktuality20.11.2023

Nitra, Partizánske, Dolný Kubín, Trenčín, Prievidza, Nováky, Michalovce, ale i Ružomberok. To je len malý zlomok miest, v ktorých sa dnes (pondelok, 20 novembra) konalo podujatie Bubnovačka. S Heslom „Bubnujeme, aby bolo deti lepšie počuť“ sa stretli viacerí aktéri, aby poukázali na dôležitosť práv detí. 

Ide pritom najväčšie prepojenie detí, ktoré poukazuje na ich práva.  Viac ako 140 000 detí sa spojilo naprieč Slovenskom a Českom aby sme ich my, dospelí počuli. Desiaty ročník podujatia sa konal na Slovensku pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a v Čechách pod záštitou prezidenta Českej republiky Petra Pavla a Evy Pavlovej, prvej dámy.

Aby sme vnímali problémy detí

Hlas detí je dôležitý. Detstvo bez strachu. Transparenty s týmito názvami bolo vidno od 10-tej hodiny dopoludnia pred Mestským úradom v Ružomberku. „Bubnujeme každý rok a v tomto desiatom ročníku sme sa rozhodli, že pôjdeme bubnovať do mesta. Je pre nás dôležité, aby sme deti nielen počúvali, ale aby sme  vnímali aj to, čo nám rozprávajú. Aby sme im vedeli pomôcť a nezatvárali si oči pred ich problémami. Ani nad tým, čo ich trápi a čo sa im deje, aj keď to my nevidíme - napríklad v škole, povedala Jarmila Lauková, školská psychologička ZŠ Bystrická cesta a spoluorganizátorka podujatia. 

Pred mestským úradom sa stretli žiaci druhého stupňa základných škôl, mladší žiaci bubnovali tradične pred svojou školou. Spred mestského úradu žiaci ďalej pokračovali cez Malý závoz a Podhoru až do základnej školy. Jednotlivé školy v meste sa v tomto ročníku spojili po prvýkrát, v uplynulých ročníkoch si Bubnovačku organizovala škola vo vlastnej réžii pred svojou školou.

Pre niektorých voľno v škole, pre iných veľká vec

„Tento rok sme tomu venovali väčšiu pozornosť, s deťmi sme sa veľa rozprávali aj na triednických hodinách. Diskutovali sme o tom,  prečo sa to deje, prečo práve v novembri. Preto to bolo aj pre nich významnejšie, že tu prišli a bubnovali,“ doplnila Lauková.

Samotné deti vnímajú podujatie  podľa slov školskej psychologičky rôzne.  Pre niektorých to je len spôsob, ako sa vyhnúť školským povinnostiam.  „Práve deti, ktoré nie sú vypočuté a majú problémy to vnímajú ako dobrú aktivitu. Ale potom musí byť aj  škola nastavená tak, že deťom nejako pomáha. Ak by to bolo len o tom, že zabubnujeme, tak v tom prípade to pre deti význam nemá,“ uzatvorila Lauková.

Do podujatia sa zapojilo mesto Ružomberok, ružomberská pobočka Úradu komisára pre deti a žiaci s pedagógmi zo Základnej školy Bystrická cesta s elokovaným pracoviskom na ulici Dončova, Základná škola Zarevúca, ZŠ Biely Potok, ZŠ Andreja Hlinku Ružomberok – Černová, Súkromná ZŠ Štiavnická cesta, súkromná materská škola Slniečko a Diagnostické centrum Ružomberok.

Hlavnými organizátormi sú Národné koordinačné strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch, Centrum Locika z Prahy a Centrum Slniečko z Nitry. Ide o organizácie, ktoré zohrávajú významnú úlohu na poli ochrany detí pred násilím na Slovensku a v Čechách.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia