Ružomberok bude čiernym okresom

Ružomberok bude čiernym okresom

RedakciaAktuality3.3.2021

Vo vojenskej nemocnici zomrelo na covid za február 18 ľudí, za prvé dva marcové dni boj s týmto ochorením prehralo až päť pacientov. Zo 139 covidových lôžok je obsadených 68, umelú pľúcnu ventiláciu využíva desať pacientov, voľných ventilácií je ešte šesť.

Čierny od pondelka

Utorok je dňom, kedy vláda prehodnocuje situáciu na Slovensku a stanoví farby okresov pre ďalší týždeň. Zhoršujúca sa epidemická situácia zapríčinila, že od 8. marca sa okres Ružomberok zaradí medzi 30 čiernych. Patria medzi ne aj susedný Martin a Dolný Kubín.

Ich obyvatelia budú potrebovať negatívny test nie starší ako sedem dní, školy ostanú pravdepodobne zatvorené, rozhodnutie je na okresnom hygienikovi a zriaďovateľoch.

Včera o piatej večer ministerstvo školstva pripravilo pre školy a škôlky nepríjemné prekvapenie. Na poslednú chvíľu oznámilo, že to, čo tvrdilo od pondelka, od stredy nebude platiť.

Pôvodne mal platiť nový systém vyučovania, v ktorom by predškolská a školská dochádzka na prvom stupni mala byť umožnená deťom zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce a nemôžu pracovať z domu. Po novom sa to presúva až na pondelok 8. marca. Argumentom ministerstva bolo, že dali školám viac času na prípravu.

Informácie na poslednú chvíľu

„Zvykáme si reagovať rýchlo, no aj tak to nie je jednoduché,“ povedal hovorca mesta Viktor Mydlo.

Potvrdil, že šesť mestských základných a osem materských pokračuje v doterajšej forme vyučovania, teda pre všetky deti bez rozdielu. Je jedno, či rodičia chodia do práce, alebo sú doma.

Na situáciu zareagovali aj v ZŠ Klačno. Navštevuje ju približne 140 žiakov prvého stupňa, ktorých sa to týka. Možnosť vyučovania v triedach využíva 85 percent.

„Pred chvíľou som telefonoval regionálnymi hygienikmi, povedali, že aj keď budeme čierny okres, od pondelka nebudú plošne zatvárať všetky školy v okrese, takže vo vyučovaní budeme pokračovať,“ povedal riaditeľ Mojmír Šrobár.

V súčasnosti majú v karanténe štyri triedy, ich žiaci by sa do školy mali vrátiť 10. marca. Aj Šrobár sa sťažoval na neskoré informácie o zmenách. „Výrazne nám to sťažuje prácu. Včera sme pripravili všetko na to, že dnes príde menej žiakov. Upravili sme množstvo stravy, rozvrhy hodín. A potom sme to večer zasa menili.“

Podľa neho je najlepšie, keď sú všetci žiaci v škole, alebo doma. „Zabezpečiť vzdelávanie naraz pre tých, čo sú v triedach aj pre tých, čo sú doma je náročné.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia