Ružomberok dezinfikuje verejné priestranstvá

Ružomberok dezinfikuje verejné priestranstvá

RedakciaAktuality6.4.2020

Technické služby pristúpili na základe požiadavky mesta k dezinfekcii vybraných verejných priestranstiev. Aby zabránili šíreniu koronavírusu, používajú na to prostriedok, ktorý je účinný proti baktériám a vírusom.

Autobusové zastávky i nádoby na odpad

„Počas krízového riadenia, ktoré máme každý deň, vznikla požiadavka na dezinfekciu verejných priestranstiev. Tú budú robiť Technické služby na všetkých zastávkach v rámci mesta. Budeme pokračovať aj ďalej. To znamená okolo malých i veľkých smetných košov, prípadne aj iné priestranstvá. Ďalší zoznam ešte vyhodnotíme,“ uviedol zástupca primátora mesta, Ján Bednárik.

Ako ďalej podotkol, túto činnosť budú vykonávať v najbližšej dobe pravidelne. Dezinfekcia verejných priestranstiev sa bude robiť v etapách, najskôr sa urobí jedna etapa, po určitom čase čistenie zopakujú.

Dezinfikujú aj okolité mestá

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Susedné mesta dezinfekciu zaviedli začiatkom apríla. V Liptovskom Mikuláši čistia ručnými postrekovačmi mestské lavičky, autobusové zastávky, cyklostojany, zábradlia či držadlá na nádobách na separovaný zber a kontajneroch na sídliskách. Mestský krízový štáb dezinfekciu nádob na komunálny odpad a domácich odpadkových košov odporúča aj majiteľom rodinných domov. Zároveň sa po Liptovskom Mikuláši pohybuje auto s kropnicou, ktoré dezinfikuje verejné priestranstvá.

V Dolnom Kubíne radnica až do odvolania čistí 26 autobusových zastávok vrátane medzimestských zastávok na stanici. Ide najmä o sedacie plochy, označníky, odpadkové koše a lavičky a tiež niekoľko schodísk s madlami. Zameriavajú sa teda na plochy, ktorých sa ľudia dotýkajú.

Koronavírus na povrchoch prežíva

Koronavírus na rôznych povrchoch prežíva až prekvapivo dlho. Môže tak infikovať ľudí, ktorí sa tohto povrchu dotknú a následne sa dotýkajú očí a tváre. Efektívnou stratégiou prevencie nákazy je preto dôkladná dezinfekcia povrchov. Účinná je napríklad dezinfekcia s obsahom aspoň 62 % alkoholu, prípadne s obsahom peroxidu vodíka či chlórnanu sodného.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia