Na Námestí slobody sa pri tejto príležitosti stretli predstavitelia vedenia mesta, pamätníci, osobnosti verejného, spoločenského, politického a kultúrneho života.
K slávnostnej atmosfére prispela aj dychová hudba Supranka a príslušníci ružomberskej vojenskej posádky.
Na úvod predniesol príhovor primátor mesta Ružomberok Igor Čombor, v ktorom zdôraznil, že pripomínať udalosti 2.svetovej vojny, krutosť zabíjania ľudí a ničenia hodnôt je našou povinnosťou. Žiť v mieri nie je samozrejmosť a práve preto je potrebné vážiť si slobodu.
Už 74 rokov uplynulo odvtedy, ako bolo oslobodené naše mesto v najväčšej vojne. Ružomberok sa dočkal slobody 5. apríla 1945. Stalo sa tak po oslobodení mesta Liptovský Mikuláš (4. apríla), kde boje o slobodu horného Liptova trvali vyše dvoch mesiacov.
„Po krátkom a urputnom boji bol nepriateľ donútený na ústup a naše jednotky ho ďalej prenasledovali. Radosť občanov Ružomberka bola nesmierna. Vítanie našich a sovietskych vojsk sprevádzal hlahol zvonov, ľudia objímali svojich osloboditeľov a preukazovali im veľkú vďaku.“ (Zo spomienok osloboditeľa Ružomberka)
Pani Jela Ďurišková, bývalá profesorka textilnej priemyslovky, si na oslobodenie mesta spomína takto: „Keď sa oslobodzoval Ružomberok som bola so starou mamou v Liptovskom Mikuláši, lebo mesto sa nezdalo rodičom moc bezpečné. Počas frontu sme boli aj v Korytnici aj na Liptovskej Osade. V Liptovskom Mikuláši sme so starkou bývali u Evanjelických sestier a paradoxne pre mňa Liptovský Mikuláš bol mestom, kde som bola zranená. Raz vojská strieľali a namiesto toho, aby som sa ukryla, som ostala von a guľka trafila aj mňa. Zranenie bolo väčšie, tak som musela ísť do nemocnice. Keď som sa zotavila, vrátili sme sa šťastné do Ružomberka. Mesto už bolo oslobodené,“ zaspomínala Jela Ďurišková, jedna z mála osôb, ktoré ešte žijú a spomínajú na toto obdobie.
Osláv oslobodenia nášho mesta sa zúčastnila aj Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. Tá počas svojho príhovoru pripomenula, že 2. svetová vojna si vybrala veľkú daň, priniesla so sebou obrovské ľudské a materiálne obete. O život prišlo veľa nevinných ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie či politické presvedčenie.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia