Ružomberok má žolíka, nemal by už byť čierny

Ružomberok má žolíka, nemal by už byť čierny

RedakciaAktuality11.11.2021

V očkovaní treba pokračovať

„Na základe aktuálnych dát vieme povedať, že sa podarilo nájsť dostatok ľudí, ktorí sa nechali zaočkovať a vďaka ich zodpovednému konaniu okres prekročil 65-percentnú hranicu zaočkovanosti u osôb nad 50 rokov. Pre ich prístup bude okres Ružomberok v aktuálnom Covid semafore uchránený od umiestnenia do čierneho stupňa. Navyše, záujem o očkovanie aj napriek silnej antikampani menšiny rastie, čo dáva pre náš okres dobrý signál do budúcnosti,“ informovala radnica v utorok 9. novembra na sociálnej sieti.

Možno aj to je dôvod, pre ktorý je v Ružomberku oproti susedným okresom menej nakazených nových prípadov za uplynulý týždeň a v covidovom semafore ho preradili z čiernej do bordovej farby. Pomôže to aj preťaženému zdravotníctvu.

Nielen v ružomberskej, ale vo všetkých nemocniciach kraja sú už obsadené všetky umelé pľúcne ventilácie, lôžka pre covidových pacientov sú využité na 80 percent. Denne v nich zomiera na covid približne desať ľudí.

V okrese Ružomberok pribudlo za minulý týždeň 211 pozitívne testovaných ľudí, rovnaký počet evidujú v okrese Dolný Kubín. Ale v čiernych okresoch Liptovský Mikuláš ich bolo až 492, Banská Bystrica nahlásila 1113 a Martin až 1185 infikovaných.

Pri posudzovaní o zaradení v covid semafore posudzujú okrem zaočkovanosti ľudí nad 65 rokov aj iné faktory. Dôležité je mať čo najviac zaočkovaných vo všetkých vekových kategóriách.

Čo sa posudzuje pri farbe okresu

- Nárast počtu nakazených.

- V akej vekovej skupine je nárast počtu pozitívnych testovaných.

- Aký je nárast v skupine starších ako 50 rokov oproti predchádzajúcemu týždňu.

- Aký je stav v nemocnici, počet pacientov, napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, počet výjazdov záchranárov.

- Trend vývoja zaočkovanosti v okrese.

Čakajú nás veľké zmeny

Poslanci dnes rokujú o legislatíve k protipandemickým opatreniam.

Podľa návrhu by mali prevádzkovatelia vyžadovať od osôb preukázanie totožnosti a zakázať vstup do priestorov zariadení alebo na hromadné podujatie tým osobám, ktoré odmietnu svoju totožnosť preukázať. Zamestnanci budú môcť okrem Covid pasu (potvrdenia OTP) vyžadovať od návštevníkov aj preukaz totožnosti.

Ak prevádzkovateľ poruší opatrenia a vpustí do prevádzky nezaočkovaného človeka, hygienik mu môže nariadiť okamžité uzatvorenie prevádzky na 30 dní.

Možnosť kontroly svojich zamestnancov či spĺňajú podmienky OTP – očkovaní, covid prekonaní a testovaní majú získať aj zamestnávatelia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia