Ružomberok oslavuje 700 rokov

Ružomberok oslavuje 700 rokov

RedakciaAktuality20.9.2018

Presne 700 rokov uplynulo od vtedy ako boli nášmu mestu udelené mestské výsady. Oslavy tohto výročia odštartoval mestský ples. Nechýbali ani rôzne kultúrne a športové podujatia a súčasťou osláv sa stal aj Ružomberský jarmok. O tom, aké podujatia Ružomberok pri tomto výnimočnom jubileu ešte len čakajú porozprávala viac Gabriela Demčáková z oddelenia regionálnej politiky.

Vlkolínec včera a dnes

Ide o putovnú výstavu dvanástich panelov, ktoré zachytávajú históriu a súčasnosť Vlkolínca. Výstava vyštartovala z Vlkolínca do Bardejovských kúpeľov, odtiaľ putovala do Levoče, do Banskej Štiavnice, Žiliny a Ružomberka. Keďže sme ju chceli v čo najväčšej miere sprístupniť verejnosti, oslovili sme na spoluprácu aj obchodné reťazce, a tak výstavu mali možnosť navštíviť i v žilinskom obchodnom centre Mirage, budove ŽSK a do 14. septembra sa panely nachádzali v obchodnom centre Forum v Poprade. V Ružomberku výstavu opäť sprístupníme v októbri, následne sa presunie do Liptovského Mikuláša a svoju púť by mala skončiť v Univerzitnej knižnici v Bratislave.

Okolo Slovenska

V Ružomberku bola počas medzinárodných cyklistických pretekov 14. septembra odštartovaná druhá etapa. Svoju spanilú jazdu začali cyklisti o 13.00 hodine pred Mestským úradom, previezli sa okolo Námestia Andreja Hlinku, ďalej mali pokračovať na Plavisko odkiaľ sa mali po Sládkovičovej ulici dostať až na Bystrickú cestu. Oficiálny tzv. ostrý štart prebehol v Bielom Potoku, odkiaľ sa cyklistom začala merať druhá etapa.

Poďakovanie za úrodu

Toto tradičné podujatie inšpirované akciami, konajúcimi sa v skanzene Pribylina, zvyčajne organizuje Liptovské múzeum v Ružomberku za výraznej pomoci Občianskeho združenia Vlkolínec, Mesta Ružomberok, Poľnohospodárskeho družstva Ludrová , Slovenského zväzu záhradkárov a iných partnerov. Podujatie, ktoré sa uskutoční v nedeľu 23.septembra, začne vo Vlkolínci svätou omšou s posvätením úrody, návštevníkom ponúkne výstavu ovocia a zeleniny, súťaž o najkrajšie vypestované plody, kultúrne vystúpenia a mnoho iných prekvapení. Novinkou v rámci tejto akcie bude aj miniškola varenia guľášu, o ktorú sa postará viceprimátor Michal Slašťan.

Potulky Ružomberkom

Je to staronová vec, pri ktorej ide o sprievodcovskú službu, kedy môžu domáci aj návštevníci spoznať naše mesto z trochu inej perspektívy. Pochôdzka mestom s certifikovaným sprievodcom umožní spoznať nielen pamiatky Ružomberka. Táto akcia sa bude konať k Svetovému dňu cestovného ruchu 27. septembra.

Ukončenie cyklistickej sezóny na Cyklokorytničke

Cieľom tohto podujatia je kvôli končiacej sezóne prejazd Cyklokorytničkou. Nadšenci sa stretnú a prejdú si trať, ktorá končí v Korytnici. Tam si už každý na vlastné náklady môže zabezpečiť občerstvenie. Je to nízkonákladové, milé a príjemné stretnutie fanúšikov cyklistiky.

Akcie s finančnou podporou mesta

Väčšina z nich už prebehla a do konca roka ich ostalo už len zopár. Tieto akcie sa uskutočňujú na základe dotácie, ktoré mesto poskytuje z vlastných zdrojov oprávneným subjektom. Spadá sem množstvo športových, sociálnych a kultúrnych projektov, ako napríklad natáčanie filmu o Ružomberka žiakmi ZŠ v Černovej, či vystúpenie Folklórneho súboru Liptov s témou k 700. výročiu udelenia mestských výsad pre Ružomberok.

Lampiónový sprievod sv. Martina

Tradične býva táto rodinná akcia na sviatok sv. Martina, respektíve v piatok okolo tohto sviatku. Ešte pred samotným podujatím zvyčajne oslovujeme škôlky a školy, aby si deti vyrobili vlastné lampióny, ku ktorým potom majú osobitejší vzťah. Minulý rok si v rámci tvorivých dielní v Galérii Ľudovíta Fullu mohla prísť na túto príležitosť vyrobiť lampióny široká verejnosť. Sprievod začína stretnutím v Parku Š. N. Hýroša, kde je hneď na v úvode programu pripravené krátke divadielko pre deti. Účinkujúci z divadielka sa potom zvyčajne postavia na čelo sprievodu, za nimi sa postavia ostatní ľudia, zapália sa lampióny a začína sprievod ulicami mesta. Záver je opäť v Parku Š. N. Hýroša, kde je na zahriatie pre deti pripravený čaj a pre dospelých medovina. To, že sa táto akcia koná práve na sviatok patróna chudobných, nie je náhoda. Podujatie má totiž aj charitatívny rozmer a vždy sa počas neho koná aj zbierka v spolupráci s Materským centrom Nevedko. Zbieralo sa už napríklad nepoužité posteľné prádlo, hračky pre nemocnicu, školské potreby pre znevýhodnené deti zo sociálne slabších rodín a tento rok sa bude podobne ako už aj v minulosti konať zbierka suchých balených potravín pre ružomberskú potravinovú banku.

Sériu podujatí spojených so 700. výročím od udelenia mestských výsad Ružomberku uzavrie jedno z najlákavejších podujatí mesta, Silvester 2018. V réžii Kultúrneho domu Andreja Hlinku sa uskutoční v Parku Š. N. Hýroša, kde bude okrem kultúrneho programu pripravený aj veľký ohňostroj.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia