Ružomberok predčasne ukončil zmluvu s prevádzkovateľom mestskej autobusovej dopravy

Ružomberok predčasne ukončil zmluvu s prevádzkovateľom mestskej autobusovej dopravy

RedakciaAktuality26.6.2024

Prevádzkovateľ pravidelnej mestskej autobusovej dopravy Blaguss Slovakia, s.r.o. v Ružomberku končí. Dopravné služby pre mesto Ružomberok však bude poskytovať naďalej, kým samospráva vo verejnom obstarávaní nenájde nového dopravcu, maximálne však 12 mesiacov. Rozhodli o tom jednomyseľne dnes 26. júna poslanci mestského zastupiteľstva v Ružomberku.

Chcú usporiť peniaze

Podľa primátora mesta Ľubomíra Kubáňa je dôvodom na ukončenie spolupráce zefektívnenie a optimalizovanie mestskej hromadnej dopravy v meste. Zástupcovia mesta dlhodobo hovoria o mnohých problémoch, ktoré v autobusovej doprave riešia.

„Spôsob výberu dopravcu i podmienky služieb vo verejnej doprave boli v minulosti z nášho pohľadu nastavené neštandardne a nevýhodne pre mesto. Hľadali sme preto spôsob, ako mestskú autobusovú dopravu zlepšiť a prispôsobiť požiadavkám cestujúcich. Oceňujem, že Blaguss Slovakia rozumie nášmu zámeru a chápe, že na dosiahnutie lepšej efektivity a racionalizácie nákladov je nevyhnutné doterajšiu zmluvu ukončiť,“ podotkol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Dodal, že mesto má záujem v podmienkach nového verejného obstarávania znížiť finančné náklady na MAD na približne 700-tisíc eur ročne. V roku 2021 ju tieto služby stáli 959 930 eur, v roku 2022 to bolo 1 106 673 eur a v roku 2023 celkom 1 004 102 eur.

Ukončenie zmluvy s Blaguss Slovakia tak podľa vyčíslenia predstavuje predpokladanú úsporu za 12 rokov vo výške štyri milióny eur. Služby nového dopravcu na 12 rokov by podľa výpočtov mali mesto stáť 8,4 milióna eur.

Zmena sa dotkne cestujúcich minimálne

Kým Ružomberok nájde nového dopravcu, MAD bude v zmysle dohody o ukončení spolupráce zabezpečovať stále Blaguss Slovakia, maximálne však jeden rok.

„Prechod na nového dopravcu musí byť kontinuálny a pokojný, nijako sa nesmie dotknúť cestujúcich. So spoločnosťou Blaguss Slovakia sme sa preto dohodli na optimalizácii výkonov v rámci autobusovej dopravy. Verím, že ľudia zmenu privítajú, keďže sa ich dotkne len minimálne,“ vysvetlil Ľubomír Kubáň.

V nasledujúcom období predpokladá ružomberská samospráva vďaka zníženiu kilometrického výkonu úsporu v mestskej autobusovej doprave 141-tisíc eur za nasledujúcich 12 mesiacov.

Náklady na predčasné ukončenie zmluvy so spoločnosťou Blaguss Slovakia sú vo výške 497-tisíc eur, pričom podľa dohody s doterajším dopravcom ich mesto Ružomberok uhradí v období jedného roka.

Ružomberská radnica pôvodne uzatvorila v apríli 2021 so spoločnosťou Blaguss Slovakia desaťročnú zmluvu o verejných službách v preprave cestujúcich v pravidelnej mestskej autobusovej doprave. Dodatok z 24. októbra 2022 ju predĺžil o ďalších päť rokov do roku 2036 a to bez schválenia mestského zastupiteľstva Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia