Ružomberok príde o ďalšie stromy, dôvodom je bezpečnosť chodcov aj vodičov

Ružomberok príde o ďalšie stromy, dôvodom je bezpečnosť chodcov aj vodičov

RedakciaAktuality19.3.2021

Samospráva pokračuje v odstraňovaní prestarnutých a poškodených stromov, ktoré by mohli spôsobiť nešťastie. Po minuloročnom výrube 30 topoľov čiernych na Žilinskej ceste, prišlo na rad v tejto lokalite ďalších 74. Práce na ich odstránení začnú v pondelok 22. marca, ukončiť ich majú do konca mesiaca.

Na Žilinskej cesta vypília do konca mesiaca ďalších 74 topoľov.

Stromy ohrozujú jednu z najfrekventovanejších ciest I/18 na Žilinskej ceste a chodník pre peších popri Váhu. Majú zhoršený až kritický zdravotný stav, prevažne so šikmým vzrastom, naklonené sú na frekventovanú cestu a chodník. Ich korene poškodzujú chodník, komplikujú údržbu inžinierskych sietí v zemi.

„V minulosti došlo k zlomeniu alebo vyvráteniu približne desiatich stromov aj s koreňovým systémom, našťastie nedošlo k ľudskej tragédii, ale len k materiálnym škodám na verejnom osvetlení, zábradlí, chodníku a autách,“ informuje mesto na svojej webovej stránke.

Práce súvisiace s výrubom plánuje prevažne realizovať vlastnými kapacitami, okrem nevyhnutne potrebných výškových prác z plošiny a lezeckých výškových prác, ktoré zabezpečí Slovenský vodohospodársky podnik.

„Konáre plánujeme odviesť do mestskej kompostárne. Poslednou etapou bude odstránenie pňov a náhradná výsadba 50 javorov mliečnych s minimálnou výškou 2,5 metra,“ dodal hovorca mesta Viktor Mydlo. Rovnaké stromy už rastú na mieste minuloročného výrubu.

Radnica upozorňuje, že obmedzenie pohybu sa nebude týkať len chodcov na chodníku ale čiastočne aj dopravy na hlavnom ťahu Ružomberkom z východu na západ v čase od 8:00 hod do 15:00 hod okrem nedele.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia