Ružomberok pripravuje novú cyklotrasu aj projekty s Poliakmi

Ružomberok pripravuje novú cyklotrasu aj projekty s Poliakmi

RedakciaAktuality9.2.2024

Štyri kilometre dlhá cyklotrasa má prepojiť mestskú časť Černová, sídlisko Klačno i pešiu zónu smerom na železničnú a autobusovú stanicu.

Trasa za milión

Súčasťou projektu sú aj stojany na bicykle a vybudovaniemini okružných križovatiek na uliciach Čremošná, Čutkovská, Hrabovská, Makovického a sídlisku Klačno.

Projekt, ktorý by sa mal realizovať v auguste a septembri tohto roka. Mesto chce naň získať takmer milión eur z eurofondov.

„Zapájanie sa do grantových výziev a získavanie externých finančných zdrojov vnímam ako jednu z našich priorít. Verím, že budeme úspešní aj v aktuálne pripravovaných projektoch, ktoré jednak zlepšia podmienky na alternatívne spôsoby dopravy v meste podporou vybudovania cyklotrasy, ale aj obohatia partnerské vzťahy v poľsko-slovenskom pohraničí realizáciou spoločných kultúrnych projektov,“ povedal primátor Ľubomír Kubáň.

Zorganizujú slovensko poľský vianočný festival

Dva menšie projekty chce radnica financovať z Programu cezhraničnej spolupráce Slovensko – Poľsko. Mesto bude spolupracovať s partnerskými mestami v Poľskej republike, Wislou a Czarnym Dunajcom.

Za viac ako 99-tisíc eur plánuje technicky zhodnotiť Synagógu v Ružomberku, a to inštaláciou moderných technických prvkov ozvučenia a osvetlenia i mobilných akustických prvkov.

Súčasťou projektu s názvom Pod jednou strechou sú aj kreatívne ateliéry, remeselné workshopy zamerané na spoznávanie kultúrneho dedičstva, výstava fotografií, vizuálna prezentácia histórie či súčasnosti partnerských miest a komorný kultúrny program v synagóge.

V závere roka chce mesto spolu s Czarnym Dunajcom usporiadať dvojdňový festival zameraný na vianočné zvyky a tradície. Ružomberčania naň prispejú sumou 17-tisíc eur.

S partnerským mestom Wisla si Ružomberok naplánovalniekoľko aktivít. Projekt Cestou tradície má zvýšiť atraktivitu, podporiť partnerstvá a spoločné využívanie potenciálu kultúrneho, prírodného a historického dedičstva.

Za žiadanú sumu vo výške 73-tisíc eur, na ktorej sa v prípade schválenia bude mesto podieľať spolufinancovaním vo výške tri tisíc eur, zorganizujú v druhej polovici roka dva trojdňové festivaly vo Wisle a Vlkolínci. Ich súčasťou budú remeselné dielne, stretnutia s odborníkmi na biodiverzitu, rezbársky plenér, výstavy, koncerty či vystúpenia ľudových súborov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia