Ružomberok sa rozhodol urobiť poriadok s reklamami

Ružomberok sa rozhodol urobiť poriadok s reklamami

Ján SvrčekAktuality15.5.2024

Reklamy sú už roky neoddeliteľnou súčasťou nášho života, ale aj tu musia platiť jasné pravidlá. Mesto Ružomberok sa rozhodlo pre rázny krok, vystaviť stopku tým, ktoré sú na jeho území osadené na čierno.

Od júla tohto roka sa v centre dolného Liptova začnú odstraňovať všetky nelegálne reklamné stavby a zariadenia. Ide o reakciu na ich rastúci počet, pričom mnohé sú umiestnené nelegálne, teda bez akéhokoľvek povolenia a v rozpore s platnou legislatívou.

Toto opatrenie sa vzťahuje na všetky reklamné stavby, bilbordy, megabordy, takisto sa týka reklamných plôch na fasádach, bránach domov, nehnuteľnostiach súkromných spoločností, na zábradliach, na stojanoch v záhradách domu a podobne.

Ružomberská samospráva upozorňuje na novelu Zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Mesto Ružomberok zároveň prijalo rozhodnutie, že do 30. júna 2024 nebude samo vystupovať voči nelegálne umiestneným a prevádzkovaným reklamným stavbám v prípade, ak nepôjde o podnet od tretích osôb, aby všetkým subjektom vytvorilo priestor na ich odstránenie. V prípade, že reklama nemá vlastníka, alebo ju majiteľ sám neodstráni, mesto pristúpi k pokute, príslušnú reklamu odstráni na vlastné náklady a spätne si uplatní ich náhradu. Tiež treba dodať, že čierne reklamy nemožno dodatočne zlegalizovať.

„Dlhodobým cieľom mesta Ružomberok je zvyšovať kvalitu prostredia i verejných priestorov pre svojich obyvateľov. Súčasťou verejných priestorov nie sú iba chodníky, spevnené plochy, zeleň, mobiliár či herné prvky, ale aj reklama vo svojich rôznych podobách,“ vysvetľuje hovorca ružomberského magistrátu Vladimír Miškovčík a dodáva: „Cieľom  samosprávy nie je úplne zrušenie reklamy na území mesta. Rozumieme potrebám súkromných podnikateľov a ich snahe propagovať svoju činnosť. Nie sme proti reklame, no musí byť prevádzkovaná v súlade so zákonom a nesmie špekulatívne obchádzať povinnosti a pravidlá stavebného zákona.“

Foto: tasr

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia