Ružomberok si pripomína prvenstvo v Slovenskom národnom povstaní

Ružomberok si pripomína prvenstvo v Slovenskom národnom povstaní

RedakciaAktuality29.8.2019

Spomienkové oslavy pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa začali 28. augusta v Ružomberku. Ich účastníci položili vence v bývalom závode SOLO, pri pamätníku Ústrednej vojenskej nemocnice SNP (ÚVN) – Fakultná nemocnica a pri pamätníku Partizánskej matky. Osláv sa zúčastnili predstavitelia mesta Ružomberok, zástupcovia ÚVN, policajného zboru, vojenskej posádky, štátnej správy a verejnosť.

Ružomberský primátor Igor Čombor zdôraznil pri vstupnej bráne do areálu závodu Solo, pri pamätnej tabuli 19. obetiam 2. svetovej vojny, že uctievame udalosť, ktorá sa stala na Sole.

„V súčasnosti čítate veľa článkov, úvah, že čo sa stalo na Slovensku v roku 1944. Mnoho vecí sa stále deformuje a to sa dotýka aj SNP. Nehovorí sa to, čo by sa malo a historické udalosti nemajú také miesta, aké by mali mať,“ zdôraznil primátor.

Účastníci zhromaždenia si vypočuli v ÚVN rozkaz prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej, ktorý vydala k významnému dňu. Položili vence k tamojšiemu pamätníku a k Pamätnej tabuli generála Miloša Vesela, ktorá sa nachádza na priečelí vstupu nemocnice. Miloš Vesel (* 29. januára 1909 Zvolen – † 22. júna 1989 Ružomberok) bol generál in memoriam, protifašistický bojovník, účastník SNP. Personál ružomberskej vojenskej nemocnice sa aktívne zapojil do SNP. Vytvoril dve poľné vojenské nemocnice v Korytnici a v Tisovci.

Ružomberský primátor Igor Čombor v príhovore pri pamätníku Partizánskej matky vyzdvihol hrdinstvo slovenského národa, ktorý povstal proti nemeckému fašizmu, proti nadradenosti nemeckej rasy a vyvražďovaniu menejcenných rás.

„SNP malo za cieľ so zbraňami v rukách chrániť Slovensko pred postupujúcim wehrmachtom, zvrhnúť kolaborantskú vládu. Týmto aktom sa Slovensko dalo na stranu víťazných mocností,“ uviedol primátor.

Ďalej pripomenul históriu príprav SNP, jeho osud, ako aj partizánsky spôsob boja po potlačení povstania. Zmienil sa aj o význame Ružomberka v SNP. Aktívne sa do neho zapojila miestna vojenská nemocnica, ktorá poskytla svoje materiálne a technické vybavenie spolu s personálom pre povstalecké vojenské nemocnice. Povstalecké sily obsadili Ružomberok už 27. augusta 1944. Stal sa prvým slovenským mestom, kde vytvorili revolučný národný výbor.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia