Ružomberok vystúpil zo združenia Euroregión Tatry

Ružomberok vystúpil zo združenia Euroregión Tatry

RedakciaAktuality11.2.2021

Na včerajšom mestskom zastupiteľstve poslanci schválili vystúpenie Ružomberka zo združenia Euroregión Tatry. Mesto bolo jeho členom od roku 1994.

Od roku 2006 zaplatilo na členských poplatkoch 39 872,90 eur. Údaje o úhradách z obdobia rokov 1994 až 2005 mestský úrad nemá. Prínos vo forme získaných finančných prostriedkov na projekty nebol podľa disponibilných zdrojov žiadny, okrem niekoľkých publikácií a reklamných materiálov.

„Združenie Euroregión Tatry je prijímateľom zdrojov z operačného programu Interreg Poľsko - Slovensko, nie je však poskytovateľom dotácií pre svojich členov,“ píše sa v dôvodovej správe.

Členom Euroregión Tatry ponúkajú produkty tohto združenia, ktoré súvisia s prihraničnou spoluprácou medzi Poľskom a Slovenskom ako sú školenia, workshopy, semináre, konferencie. Na ne získalo zdroje z operačného programu Interreg a členských poplatkov. Ružomberok platí pravidelné poplatky, ktoré slúžia predovšetkým na udržanie administratívneho aparátu centrály Euroregión Tatry v Kežmarku.

„Vystúpením z tohto združenia mesto neprichádza o možnosť uchádzať sa o zdroje z operačného programu Interreg Poľsko – Slovensko bez toho, aby muselo platiť poplatky združeniu Euroregión Tatry,“ povedal zástupca primátora Michal Lazár

Radnica už žiadosť o vystúpenie zo združenia poslala, ročne ušetrí 2840 eur na členskom.

V združení za okres Ružomberok ešte ostávajú Ludrová a Liptovské Revúce. Z okresu Liptovský Mikuláš okrem mesta ešte 12 dedín. Uvidíme, či tiež prehodnotia plusy a mínusy členstva v tomto spolku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia