Ružomberská knižnica sa rozrastie o nové tituly

Ružomberská knižnica sa rozrastie o nové tituly

RedakciaAktuality5.8.2020

Mestská knižnica v Ružomberku a jej čitatelia majú dôvod na radosť. Nové knihy v hodnote 12-tisíc eur, ktoré získala inštitúcia v podprograme Akvizícia knižníc pribudnú do regálov na jeseň tohto roka.

Projekt je už schválený, momentálne sa pripravuje návrh zmluvy. Pevne verím, že okolo septembra budú finančné zdroje z Fondu na podporu umenia k dispozícii,“ prezradila pre náš portál Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice Ružomberok.

Doplnila, že finančné zdroje chcú využiť na nákup rozsiahleho portfólia kníh, v ktorom nebudú chýbať všetky žánre od beletrie cez prekladovú literatúru, detskú poéziu a prózu. Do nákupu zahrnú taktiež náučnú literatúry. „Určite do políc pribudnú knihy zo štatistiky, pedagogiky, psychológie veľkú časť by sme chceli venovať cestopisom, biografiám. Z beletrie sa chceme zamerať na súčasnú slovenskú prózu, na prekladovú literatúru – spoločenské romány, ale aj bežnú literatúru, ktorá sa u nás často požičiava – detektívky, fantasy,“ vymenovala riaditeľka a upresnila, že dvadsať percent z celkového projektu je viazaný na nákup kníh, ktorých vydanie podporil Fond na podporu umenia.

Ide taktiež o knihy, ktoré prešli úvodnými recenziami, takže to bude určite kvalitná literatúra.“

Knižnica si tak celkovo rozšíri svoj fond o približne 1200 kníh. Ich nákup bude aj odpoveďou na požiadavky čitateľov, ktorí svoj názor vyjadrujú pri osobných návštevách knižnice a taktiež cez knižničný systém. Podľa Babincovej zamestnanci inštitúcie dlhodobo zbierajú informácie od čitateľov tak, aby bola spätná väzba pravidelná a základe nej vyhodnotili o aký typ literatúry je najväčší záujem. „A samozrejme okrem požiadaviek čitateľov sledujeme všetky rebríčky literárnych súťaží, knižné revue, predajné rebríčky, aby sme boli zorientovaní, čo je kvalitné a napredávavšie,“ priblížila našim čitateľom riaditeľka knižnice. Poprosila čitateľov o trpezlivosť, hlavne čo sa týka dostupnosti noviniek, o ktoré je pochopiteľne z ich strany záujem.

Vydavateľstvá avizujú vydanie kníh aj dva mesiace dopredu a reálne sa dá ku nim dostať až oveľa neskôr,“ vysvetlila.

V ružomberskej knižnici návštevníci siahajú najviac po spoločenských románoch, detektívkach a taktiež sú v evidencii aj mamičky, ktoré sa zaujímajú o literatúru pre deti v predškolskom veku. Hoci sú v policiach uložené knihy aj spred 40. rokov, každý rok ich dopĺňajú o tisícky nových, modernejších.

Knižnica, ktorá nekupuje nové knihy, nie je pre čitateľa atraktívna,“ dodala Tatiana Babincová, riaditeľka Mestskej knižnice v Ružomberku.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia