Ružomberská kvapka krvi opäť nezištne pomôže

Ružomberská kvapka krvi opäť nezištne pomôže

RedakciaAktuality13.6.2024

OZ Ružomberčan a Ústredná vojenská nemocnica sa spojili pre dobrú vec.

Blíži sa dovolenkové obdobie, s ktorým je spojený aj úbytok dobrovoľných darcov krvi, ale jej spotreba v zdravotníckych zariadeniach neklesá. Výnimkou nie je Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok, ktorá sa snaží doplniť zásoby a spoločne s OZ Ružomberčan organizuje 27. júna Ružomberskú kvapku krvi. 

Darca, ktorý pozvanie využije, navštívi Kliniku hematológie a transfuziológie a sadne si do odberového kresla, má nárok nielen na pracovné voľno s platom, ktorý zodpovedá priemernému zárobku, ale aj rôzne výhody od zdravotných poisťovní či samospráv.

Najväčším benefitom je kontrola zdravotného stavu darcu. Zo vzorky krvi sa zisťuje krvný obraz, hladina krvného farbiva a krvná skupina. Nasleduje vyšetrenie lekára, ktorý zmeria tlak,pulz, vyšetrí pľúca a srdce. Ak je všetko v poriadku, približne 450 mililitrov krvi môže naplniť odberový vak.

Ak chceš pomôcť a pritom zistiť, ako si na tom zdravotne, prihlás sa na odber telefonicky na čísle 044/4382401 počas pracovných dní od 10.00 h do 11.00 h a od 13.00 h do 15.00 h.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia