Ružomberská kvapka krvi pomohla desiatkam pacientov v nemocnici

Ružomberská kvapka krvi pomohla desiatkam pacientov v nemocnici

RedakciaAktuality28.6.2024

Občianske združenie Ružomberčan organizuje spoločne s vojenskou nemocnicou trikrát za rok Ružomberskú kvapku krvi, včerajšiu využilo až 63 darcov.

Pozvanie prijali nielen obyvatelia z mesta a blízkeho okolia, ale aj zo vzdialenejších dedín. Dôkazom je 22-ročný Juraj Gajdoš z Vavrišova, ktorý si do odberového kresla sadol druhýkrát. „Nič ma to nestojí, obetujem len trochu času, ale pre tých, čo krv potrebujú, je to veľká pomoc.“

Zdenka prišla s kolegami zo spoločnosti Ikea z Liptovského Mikuláša. „Kamarát z Ružomberka nám povedal o tejto akcii, tak sme prišli pomôcť.“

Marianna Kočibálová patrí k pravidelným darcom, získala už zlatú Jánskeho plaketu za 30 odberov. Prvý raz navštívila transfúznu stanicu počas strednej školy. Dnešný odber bol pre ňu odlišný, pretože manžel leží vo vojenskej nemocnici a krv potrebuje.

Ide leto, ktoré je vždy spojené s nedostatkom darcov a tým aj krvi, ktorú zdravotníci pre svojich pacientov potrebujú. Dovolenky obmedzujú darcov, po návrate musia väčšinou počkať 30 dní.

„Nedostatok darcov ale neznamená nedostatok pacientov, práve naopak. Takéto hromadné akcie sú pre nás veľmi dôležité, pretože krv potrebujeme vo veľkom množstve. Situácia sa mení zo dňa na deň. Máme zatiaľ dostatok všetkých skupín, ale to, čo hovorím dnes, zajtra platiť nemusí. Stačí jeden závažnejší úraz, dopravná nehoda a všetko je ináč,“ povedal Jaromír Tupý, prednosta hematológie a transfuziológie vojenskej nemocnice, ktorý poďakoval všetkým, ktorí sú ochotní darovať kúsok seba.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia