Ružomberská nemocnica sa postupne zapĺňa pacientmi s koronavírusom

Ružomberská nemocnica sa postupne zapĺňa pacientmi s koronavírusom

RedakciaAktuality16.10.2020

Minister obrany Jaroslav Naď počas jeho slávnostného otvorenia povedal, že ide o najmodernejší príspevok v boji proti koronavírusu. Zatiaľ v ňom ale chýba rozvod kyslíka, čo je dôležitá súčasť liečby pacientov s dýchacími ťažkosťami.

"Čo sa týka nového COVID pavilónu, ten je plne funkčný a aktuálne je v ňom už viac ako desať pacientov, do konca dňa to bude minimálne 25. Ventilátory sú plne funkčné cez kyslíkové fľaše. Tie sú zabezpečené a takto to štandardne vo svete funguje. Rozvod kyslíka zatiaľ v pavilóne nebol nainštalovaný, pretože s ním pôvodný projekt nepočítal. Aj na tom však už pracujeme. Sme mimoriadne vďační, že sme zvýšili vďaka tomuto pavilónu kapacitu ÚVN pre COVID pacientov. Bez jeho existencie by sme už boli na hrane," uviedol minister obrany Naď.

Chorí pribúdajú

„V pavilóne zatiaľ nie je centrálny rozvod kyslíka, ale ten je zabezpečený z veľkokapacitných kyslíkových fliaš. Prístroje určené na ventiláciu pacientov v novom pavilóne boli zakúpené s takými vlastnosťami, aby sa s nimi dalo pracovať aj pri napájaní na kyslíkové fľaše. Sú teda plne funkčné,“ vysvetlila hovorkyňa Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) Petra Dišková. Potvrdila, že vojenská nemocnica rozvod plánuje postupne vybudovať.

Vedenie ÚVN chce do nového pavilónu postupne presťahovať kliniku infektológie, ktorú chce následne zrekonštruovať. „Je to otázka najbližších dní,“ povedala hovorkyňa. Pacienti, ktorých zdravotný stav si vyžaduje intenzívnu starostlivosť a napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, sú momentálne hospitalizovaní na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny (KAIM).

„Na tejto klinike sme pre pacientov s vírusovým ochorením Covid-19 v súčasnej dobe vyčlenili deväť lôžok s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, do konca týždňa bude tento počet rozšírený na dvanásť. Na klinike KAIM je samozrejme u všetkých prístrojov zabezpečený centrálny prívod kyslíka,“ dodala Dišková.

Vo vojenskej nemocnici medzitým reprofilizovali lôžka na z rôznych oddelení, čím sa počet určený pre covidových pacientov zvýšil na 106. K dnešnému dňu je využitých 57, osem pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Väčšinu pacientov s koronavírusom tvoria Oravci. Postupne ale budú pribúdať aj obyvatelia Liptova, keďže počet infikovaných rastie aj tam. Dnes pribudlo v okrese Liptovský Mikuláš rekordných 108 pozitívne testovaných, v Ružomberskom okrese zaznamenali 56.

Pomohli aj papierne

Nový pavilón pre hospitalizáciu pacientov s COVID-19 má 42 lôžok, z toho 13 aj s možnosťou napojenia pacientov na umelú pľúcnu ventiláciu. Od začiatku pandémie do polovice septembra investovala vojenská nemocnica v Ružomberku do rekonštrukcií budov, nákupu ochranných prostriedkov, liečiv a prístrojového a technického vybavenia takmer 3,4 milióna eur.

Celkovo 600-tisíc eur venovali nemocnici na zakúpenie prístrojového vybavenia pre covidových pacientov spoločnosti ECO-INVESTMENT a.s. a MONDI, a.s. Zakúpené prístrojové vybavenie je na viacerých oddeleniach, ktoré poskytujú starostlivosť o pacientov s koronavírusom - oddelenie urgentného príjmu, centrálna JIS, dialýza či cievna chirurgia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia