Ružomberská noc múzeí a galérií

Ružomberská noc múzeí a galérií

RedakciaAktuality13.5.2022

Fullova galéria si počas tohtoročnej Noci múzeí a galérií dala za cieľ spojiť slovenskú a ukrajinskú komunitu v meste Ružomberok, resp. na Liptove. „Pre vzájomné spoznávanie sme zvolili formát nadväzujúci na dávnu tradíciu trhov, ktorý bude prezentáciou amatérskych a profesionálnych tvorcov a umelcov z rôznych druhov umenia a z oboch krajín. Súčasťou sú aj interaktívne podujatia, workshopy a tvorivé dielne pre malých aj veľkých, premietanie animovaných filmov, divadlo pre deti, koncerty a iné aktivity pre návštevníkov od 0 do 100 rokov,“ informovala riaditeľka GĽF Zuzana Gažíková.

Program v GĽF otvoria v sobotu o 14. 00 h podujatím Šikovný trh, ktorý predstaví umenie umeleckých remesiel. Je priestorom pre zviditeľnenie kreatívnych, šikovných a talentovaných ľudí z celého Liptova, ale i hostí z Ukrajiny. Návštevníkom ponúka možnosť zažiť, vidieť, ovoňať, ochutnať, obdivovať či vyskúšať rozmanité originálne výtvory. S niektorými umelecko - remeselnými alebo dizajnovými úlovkami môžete nakoniec odísť domov.

Prezentovať svoju výtvarný talent môžu návštevníci GĽF počas interaktívnej tvorivej dielne pre všetkých. Môžu využiť medzinárodný jazyk kresby. Ten doplní od 15. 30 hudobný, ktorý bude prezentovať počas koncertu folkového pesničkára Petra Petiara Lachkého. Nevšednou bodkou za nočným podujatím v GĽF bude divadelné predstavenie John Clown Bye Bye Bird, ktoré sa začne o 19. 00 h. Klaunská opera plná snov, príbeh čakania a nekončiaceho odchodu v ústrety vlastným snom. Ján Mikuš predstavuje svoju postavu John Clown, s ktorou už niekoľko rokov sporadicky obýva nielen domáce javiská. Ako herec a režisér sa predviedol už v mnohých metropolách, účinkoval napríklad v Londýne, Moskve, Prahe, Sarajeve, Lodži alebo v maďarskom Váci.

Návštevníci, ktorí prinesú akýmkoľvek spôsobom vyjadrený a stvárnený nejaký symbol mieru, majú na akcie v GĽF počas Noci múzeí a galérií vstup voľný.

Na svojich návštevníkov čaká počas Noci múzeí a galérií aj Liptovské múzeum (LM) v Ružomberku. Od 17. 00 do 21. 00 sa uskutočnia kurátorské prehliadky expozície Poklady spod Likavy, ako aj výstavy Podobní a rozdielni. Pre verejnosť budú v danom čase otvorené taktiež expozície v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši a v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku, ktoré spravuje LM.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia