Ružomberská premiéra dokumentu o jezuitovi M. Petrášovi

Ružomberská premiéra dokumentu o jezuitovi M. Petrášovi

Ján SvrčekAktuality1.12.2023

V utorok (5. decembra) o 16. hod. bude v kine Kultúra v Ružomberku premietnutý dokumentárny film Michal Petráš: Horieť a zapaľovať.

Je to snímka o obľúbenom kňazovi, ktorý bol nepriateľom každej totality. V našom meste zanechal hlbokú stopu ako jezuita,“ uviedol režisér filmu Ružomberčan Matúš Demko.

Michal Petráš sa staral o jezuitský dom v Ružomberku a po druhej svetovej vojne sa dal do opráv rekreačnej chaty v Trlenskej doline. Práve v Ružomberku ho v roku 1950 zastihla barbarská noc, ktorá preňho znamenala internáciu a neskôr, no neúspešný pokus o prekročenie hraníc. Po prepustení z väzenia, v ktorom strávil desať rokov, práci žeriavnika i krátkej pastorácii v Piešťanoch, sa do Ružomberka znova vrátil ako pracovník Povodia Váhu. Jeho život ukončila tragická dopravná nehoda 7. decembra 1973.

Kameramanom a strihačom dokumentu je ďalší Ružomberčan Jakub Krška. V tomto prípade ide aj o zaujímavé osobné spojivko. Spolu s Michalom Petrášom bol totiž odsúdený aj Jakubov starý otec Štefan Krška, ktorý pomáhal s ukrývaním rehoľníkov na bývalom notárskom úrade v Likave.

Súčasťou premietania filmu je aj prezentácia novej knihy profesora Ladislava Csontosa, ktorý inicioval archívny a terénny výskum osobnosti pátra Michala Petráša.

Ešte dodajme, že na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie bude v jezuitskom kostole v Ružomberku budúci piatok (8. decembra) o 12:15 hod. obetovaná svätá omša na poďakovanie za život pátra Michala Petráša a o 13:15 sa na mestskom cintoríne pri jezuitskej hrobke uskutoční krátka modlitba a spomienka.

Foto: snímky z filmu (MD)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia