Ružomberská radnica sa pripravuje na zimnú údržbu ciest a chodníkov

Ružomberská radnica sa pripravuje na zimnú údržbu ciest a chodníkov

RedakciaAktuality23.11.2023

Mesto Ružomberok sa bude v aktuálnej zimnej sezóne starať o údržbu viac ako 90 kilometrov ciest a 63 kilometrov chodníkov. Pre zabezpečenie prác je v rozpočte vyčlenených 380-tisíc eur. Práce budú zabezpečovať Technické službyRužomberok.

Počas zimnej sezóny bude v pohotovosti 21 kusov techniky, posýpače, nakladače, traktory s radnicou, špeciálny posýpač na posyp chemickým materiálom, multikáry, nákladné vozidlá na odvoz snehu, stroje na údržbu parkovacích plôch či odpratanie snehu mimo plochy a vozidlo s nadstavbou na posyp na údržbu chodníkov a úzkych komunikácií. 

Pripravené sú tony posypu

Mesto zabezpečuje aj údržbu prímestských častí Biely Potok, Černová, Hrboltová, Rybárpole, Vlkolínec a areálu bývalého Texicomu. Viaceré z uvedených úsekov sa nachádza v kopcovitých terénoch, ktoré komplikujú práce. Okrem ciest a chodníkov udržiavajú aj schody a lavičky v celkovej ploche 3 400 metrov štvorcových a parkoviská v odhadovanej plocheviac ako 24-tisíc metrov štvorcových. 

Na ružomberské cesty a chodníky je pripravených 380 ton chemického posypového materiálu (posypovej soli) a 230 ton inertného materiálu – štrku. Podľa vývoja poveternostných podmienok budú zásoby priebežne dopĺňané. V prípade potreby je zmluvne zabezpečená aj dodávka piesku od producenta v Ružomberku. Do ručného čistenia počas zimnej údržby budú zapojení aj pracovníci menších obecných služieb v Ružomberku.

Musia mať dostatočný priestor

Najväčšie problémy ružomberskej samospráve počas zimných mesiacov spôsobujú zle zaparkované automobily, ktoré bránia pohybu a otáčaniu vozidiel zimnej údržby. Napokon to spôsobuje zdržanie či úplné vynechanie údržby konkrétnych úsekov. Vodiči by mali ponechať voľný jazdný pruh pri obojsmernej komunikácii minimálne šesť metrov a pri jednosmernej komunikácii minimálne tri metre, pretožešírkaradlice je 3,2 metra a previs pred vozidlom až dva metre.

“Všetkých obyvateľov a vodičov prosíme o trpezlivosť a toleranciu. Počasie sa rýchlo mení, pri pohybe na cestách i chodníkoch sa treba prispôsobiť klimatickým podmienkam. V zimných mesiacoch, keď husto sneží a chodníky a cesty primŕzajú, treba viac dbať na svoju bezpečnosť. Zimné mechanizmy ani pracovníci v teréne nemôžu byť v jednom čase všade, aj keď by sme si to všetci želali,“ povedal primátor mesta Ľubomír Kubáň.   

Odhŕňajú podľa dôležitosti

Mesto i zmluvný partner budú vynakladať maximálne úsilie, aby bola zabezpečená plynulá cestná premávka a bezpečnosť na chodníkoch. Udržiavacie práce sa v zime uskutočňujú podľa dôležitosti, prednosť majú cesty a chodníky s najväčšou frekvenciou využívania.

„Najprv sa venujeme cestám prvého zásahu, kadiaľ prechádzajú linky mestskej hromadnej dopravy, hlavným zberným cestám a pešej zóne v centre mesta. Druhé v poradí sú najmä úseky v rovinatom území s malou frekvenciou a krátke úseky ciest medzi križovatkami. Následne mechanizmy zimnej údržby čistia ostatné, menej dôležité cesty, chodníky a parkoviská,“ vysvetlil Juraj Hrnčiar, vedúci oddelenia údržby a správy majetku/budov mestského úradu.

Operačný plán zimnej údržby miestnych komunikácií mesta Ružomberok na obdobie 2023/2024 TU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia