Ružomberská univerzita chystá veľký event

Ružomberská univerzita chystá veľký event

Ján SvrčekAktuality18.4.2024

Katolícka univerzita (KU) v Ružomberku bude od pondelka do štvrtka (22. - 25. apríla) hostiť 4. ročník medzinárodného multižánrového festivalu s názvom Akademický Ružomberok UNIUM 2024. Ide o významný a širokospektrálny projekt.

Na Slovensku podobné akcie boli už predtým, ako napríklad Akademická Banská Bystrica, či Akademický Prešov. Nuž, a chceli sme aj my v rámci nášho regiónu a mesta Ružomberok, pripraviť niečo podobné, čo by ľudí spájalo,“ objasnila vznik ružomberského festivalu, ktorý má jednoznačnú ambíciu, postupne pridávať na svoju reťaz ďalšie ohnivká a vyústiť v zaujímavú tradíciu, referentka z útvaru prorektora pre vedu a umenie KU Mária Parigalová.

„Vždy ide o multižánrový formát v už zaužívaných sekciách. Súčasťou bude, napríklad v rámci hudobnej časti aj 20. ročník celoslovenskej interpretačnej súťaže s medzinárodnou účasťou - Študentská umelecká činnosť v hre na klavíri, hre na organe, štvorručnej hre na klavíri, sólovom speve a komornom speve. Uskutoční sa aj 8. ročník celoslovenskej literárnej súťaže, vlastnej tvorby s názvom Slávme to spoločne. Do programu bola zaradená i úplná novinka - Experimentálna literatúra v Taliansku dnes a prezentácia románu "Il Regno Doloroso" (Kráľovstvo útrap). Očakávame veľmi pekný záujem, napríklad na literatúru už dnes máme prihlásených 130 záujemcov," doplnila M. Parigalová.

Otvorenie festivalu je naplánované v pondelok (22. apríla) o 9:45 hod. v univerzitnej knižnici. Okrem tohto objektu, diskusie, workshopy, literárne čítačky, hudobné koncerty, či súťaže zavítajú tiež na jednotlivé fakulty, do priestorov rektorátu školy i do organovej sieni. Pripravený je naozaj bohatý a pestrý program, vrátane koncertu porotcov (23. apríla o 19. hod.) v sekciách literárne umenie, hudobné umenie a mediálna tvorba.

Foto: KU

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia