Ružomberské leto s Korýtkom

Ružomberské leto s Korýtkom

RedakciaAktuality17.7.2019

Jazdiť bude vo všetky prázdninové víkendy až do 1. septembra 2019, z hlavnej stanice v Ružomberku po Zápalkáreň - v blízkosti výpadovky z mesta na Donovaly. Projekt Korýtko vlakom, bicyklom mal minulý rok veľký úspech. Preto v novej sezóne pribúdajú vylepšenia aj tematické podujatia, ktoré poukážu na význam železničky v minulosti aj okolitú Revúcku dolinu.

Na návštevníkov, ktorí dorazili na končenú stanicu Korýtka na Zápalkáreň v prvý deň jazdy vláčika, čakal bohatý program. Samozrejme, že mohli spoznávať na bicykloch krásy trate CykloKorytničky. Na ňu sa mohli vydať aj na elektrobicykloch, ktoré si bezplatne zapožičali. Pre deti, ktoré zväčša majú viacej energie ako ich rodičia, čakali výtvarné tvorivé dielne. Prípadne sa mohli dať skrášliť maľbami od výtvarníkov, ktorými boli učitelia zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Fullu v Ružomberku. O dobrú náladu milovníkov cyklistiky sa postarali hudobníci z už spomínanej umeleckej školy. K nim sa pridala aj ružomberská kapela Korýtko.

Na Liptove opäť ožil kus histórie, ktorá sa nezmazateľne zapísala do života Ružomberka, bývalých kúpeľov v Korytnici a Revúckej doliny, kde tento dopravný skvost pred 111-timi rokmi povozil svojich prvých pasažierov. Korytnická železnica bola obľúbená od jej vzniku až po ukončenie jej prevádzky v roku 1974. Už v závere jej existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia a ňou chce byť aj teraz, aj keď nateraz sa využíva už len torzo z trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí.

Novinkou pre túto sezónu je tiež zväčšený park na Zápalkárni a cyklotrasa s novým asfaltom od Zápalkárne po mestskú časť Biely Potok, kde vznikol, aj vďaka podpore mesta. priestor pre korčuliarov či kolobežky,“ uviedla Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice

„Legendárna a v minulosti veľmi obľúbená železnica nám ožila minulý rok po rokoch nečinnosti. Bohužiaľ celá trať z Ružomberka sa nám nezachovala. S partnermi sme vzkriesili aspoň trojkilometrový úsek trate, ktorý je peknou atrakciou pre dovolenkárov a prázdninujúcich,“ povedal Miroslav Klíma, jeden z aktivistov vďaka, ktorým ožil vláčik Korýtko. Dodal, že v okolí štartu CykloKorytničky začali pripravovať oddychovú zónu. V rámci projektu budujú kanalizáciu, prívod vody, elektriny. Plánujú postaviť pódium pre kultúrne podujatia. Pribudnúť by mal taktiež bufet.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia