Ružomberské združenie má 25 členov, z toho 24 starostov a primátora mesta Ružomberok Igora Čombora, ktorý je zároveň predsedom. Združuje všetky obce v okrese Ružomberok, ktoré zastupujú starostovia. Stretávajú sa raz mesačne a vo fungovaní združenia vidia zmysel. Ako hovorí Dušan Lauko, starosta obce Liptovská Štiavnica, v pomoci je RZMO skôr združením informačného charakteru. „Pri zasadnutí získavame informácie a rady, ktoré dostávame od prizvaných pracovníkov z podnikateľskej sféry alebo prostredníctvom predstaviteľov štátnej správy. Pozývame si na zasadnutie aj právnika, ktorý nám prezentuje legislatívne zmeny, v čom vidím azda najväčšiu pomoc,“ vysvetľuje Lauko pre portál Žijem v Ružomberku.
Slovo dostávajú odborníci
Na rokovania RZMO si členovia pozývajú aj odborníkov z celoslovenského Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), z ministerstiev, štátnych i spoločenských organizácií. „Je to podľa odborného zamerania, ktoré sa v danom čase javí ako problematické a vyžaduje vysvetlenie, prezentovanie praktických skúseností, či ozrejmenie problémov. Veľakrát starostovia prostredníctvom ZMOSu pripomienkujú navrhované zákony, pripravovanú legislatívu,“ dopĺňa Alexandra Staňová, ktorá je členkou RZMO od jeho vzniku a od roku 2015 pôsobí ako tajomníčka združenia. „Mojou úlohou je okrem bežnej administratívnej činnosti, organizačne i obsahovo zabezpečovať pravidelné pracovné zasadnutia, ktoré sa vždy konajú v jednej z obcí nášho združenia dolného Liptova,“ vysvetľuje pre Žijem v Ružomberku tajomníčka.
Oceňujú informovanosť z oblasti legislatívy
Celoslovenské Združenie miest a obcí Slovenska vnímajú starostovia ako dôležitú a prospešnú organizáciu, ktorá pomáha svojim členským obciam a mestám v komunikácii s parlamentom a plní funkciu informovania o dôležitých zmenách v legislatíve, pripomína Milan Široň, starosta obce Švošov. Podobnú úlohu vidí aj v lokálnom RZMO. Doplnil aj konkrétny prínos združenia z roku 2015, keď bolo v Ružomberku výjazdové rokovanie vlády. „Naša obec dostala 6000 € z balíka peňazí, ktoré tu vláda nechala samosprávam. Aj keď sme očakávali a mali sme prisľúbené viac, vďačný som aj za túto podporu, z ktorej sme realizovali ozvučenie kultúrneho domu,“ poukazuje na konkrétny prípad pomoci starosta Švošova.
Vytvárajú silný región
Predsedom združenia je primátor mesta Ružomberok Igor Čombor, ktorého si členovia RZMO opakovane zvolili do funkcie predsedu na ďalšie štyri roky - do roku 2022. „Prácu celého združenia vnímam veľmi pozitívne, pretože stmeľuje celý región dolného Liptova, koordinuje prácu starostov so mnou ako primátorom. ... Schádzame sa raz mesačne, riešime problémy regiónu, pretože mesto v ňom musí mať oporu, aby bol silný a región nebude silný, pokiaľ nebude Ružomberok ako mesto silné,“ povedal pre portál Žijem v Ružomberku predseda RZMO Igor Čombor. Doplnil, že jednou z tém je aj spolupráca mesta s Mondi SCP, pretože niektoré aktivity sa dotýkajú intravilánu obcí.
Riešia medziregionálne rozdiely
Predseda poukazuje aj na riešenie medziregionálnych rozdielov, ktoré sú akousi prirodzenosťou takmer všade a úlohou ZMOSu, ktorého tvoria regionálne združenia - ako aj RZMO - je práve eliminovať a koordinovať regionálne rozdiely. „Je obdivuhodné, že i keď každá obec má svoje špecifiká, starostovia obcí tvoria veľmi ucelený súdržný kolektív. Členovia na čele s predsedom majú veľký zmysel pre humor a záujem navzájom si pomáhať, poradiť. To vytvára vždy dobrú atmosféru pri spoločných pracovných i osobných stretnutiach,“ uzatvára regionálna tajomníčka RZMO Alexandra Staňová.
Tento mesiac sa Ružomberské združenie miest a obcí pripravuje na celoslovenský snem Združenia miest a obcí Slovenska, ktorý bude v Bratislave. Zúčastnia sa ho všetci starostovia dolného Liptova aj s predsedom.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia