Obdobie zimných mesiacov spája zver žijúcu voľne v prírode a poľovníkov o čosi pevnejším putom, ako po inú časť roka. V období núdze lesníci svoje úsilie sústredia predovšetkým na starostlivosť o lesnú zver. Hovorí o tom aj zákon o poľovníctve, ktorý užívateľovi poľovného revíru prikazuje budovať kŕmne zariadenia a zver vhodne prikrmovať.
Význam prikrmovania zveri spočíva v zabezpečení pred hladom, zároveň sa ním zlepšuje ich fyzická kondícia. „Človek prikrmovaním umožňuje prežiť väčšiemu množstvu zveri vrátane slabších jedincov, ktorí by zimu nemuseli prežiť,“ podotýka Jozef Halama z Mestských lesov Ružomberok.
V poľovníckej praxi lesníci krmivá rozdeľujú na jadrové, objemové a dužinaté. K nim patria ešte dôležité minerálne látky, najmä soľ. „Momentálne kvôli zastaveniu šírenia afrického moru ošípaných nie je prikrmovanie jadrovým krmivom povolené,“ vysvetľuje skúsený šesťdesiatnik z mestských lesov. Podotkol, že pri prikrmovaní kladú hlavný dôraz na kvalitné lúčne seno, prípadne podľa možností siahajú po senáži. Lucernové a ďatelinové seno obľubuje hlavne srnčia zver a ňou naplňujú aj ich krmelce.
Menej dôležitú zložku zastupujú dužinaté krmivá ako kŕmna repa, jablká a zemiaky. Minerálny doplnok pre srstnatú zver zabezbečuje hlavne soľ. Obsahuje dôležité látky ako napríklad draslík a sodík.
„Nedostatok týchto látok spôsobuje zveri tráviace ťažkosti. Dostatočným množstvom soli a pravidelným dopĺňaním soľníkov (v našom revíri ich máme 105), im zabezpečujeme dobrý zdravotný stav a imunitu. Soľ je v podstate najzákladnejším liečivom podávaným zveri,“ popisuje J. Halama.
Pracovníci z Mestských lesov v Ružomberku prikrmujú zver aj tzv. letninou, ktorá sa pripravuje na jar a v lete. Ide o "nezdrevnatené" časti výhonkov aj s listami hlavne malinčia, ale aj mäkkých krovín a drevín.
Lesníci každoročne predkladajú lesníckemu úradu na schválenie kalkuláciu množstva krmiva, podľa druhu zveri a počtu kŕmnych zariadení.
V ružomberskom revíri to pre tohtoročnú poľovnícku sezónu predstavuje 56.340 kg objemového krmiva, 29.052 kg dužinatého a 443 kg soli. Objemové krmivo a soľ počas tohto obdobia lesníci neraz ešte operatívne dokupujú a dopĺňajú ním krmelce.
Podľa Jozefa Halama majú v revíri rozmiestnených 25 krmelcov pre jeleniu zver a 5 krmelcov pre srnčiu zver. Tie sú rozmiestnené rovnomerne a na miestach, kde zver zimuje. „Takýto vysoký počet krmelcov je z dôvodu, aby sa zver v žiadnej lokalite nekoncentrovala vo väčšom počte a aby potom nespôsobovala následne škody,“ podotýka Halama.
Lesnú zver odborník neodporúča prikrmovať mimo určených zariadení. Ak chcú ľudia dopomôcť ku kŕmeniu zveri môžu spôsobom, že krmivo prinesú na Mestské lesy v Ružomberku osobne poprípade tam zatelefonujú.„Nedodržaním istých pravidiel môžeme nechtiac zničiť dobrý úmysel a spôsobiť zveri aj zdravotné komplikácie. Ak vynášate zvyšky z kuchyne s úmyslom kŕmiť lesnú zver, môžete tak napáchať viac škody ako osohu. Zver si na vaše prikrmovanie zvykne následne stráca plachosť, končí pod kolesami áut, alebo ju musíme vyslobodzovať z tŕňov pletiva,“ dal do pozornosti obyvateľom Ružomberka J. Halama.
Zdroj foto : Mestské lesy Ružomberok
© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia