Ružomberskí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite

Ružomberskí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite

RedakciaAktuality12.5.2020

Virtuálna anatomická učebňa novej generácie využíva najnovšie technológie virtuálnej reality.

V zdravotníckych študijných odboroch je anatómia považovaná k nosným predmetom, no pre veľký rozsah učiva a latinské názvoslovie ju väčšina študentov považuje za jeden z najťažších.

„Študijný predmet je náročný na predstavivosť, učenie a zapamätanie. Vďaka virtuálnej realite budú mať žiaci oveľa jasnejšiu predstavu o umiestnení jednotlivých orgánov v tele,“ priblížila Antónia Dobrovičová, riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Ružomberku.

Doplnila, že študenti nie sú zvyknutí v dnešnej dobe čítať knihy v printovej podobe, zaujímajú ich informácie z internetu a elektronických médií. Virtuálna anatomická učebňa predstavuje progresívne prvky vo vzdelávaní, ktoré sú študentom blízke.

„Aplikácia umožňuje študentom skúmanie ľudského tela v troch dimenziách. Doteraz sa všetko učili prevažne z 2D obrázkov v učebniciach. Študenti vďaka tejto technológii učivo pochopia oveľa lepšie, rýchlejšie a efektívnejšie. Vybrané štruktúry môžu interaktívne otáčať, nakláňať, zväčšovať či oddeľovať tak, akoby mali reálne sústavy ľudského tela v ruke pred sebou," vysvetlil Tomáš Brngál zo spoločnosti Virtual Medicine, ktorý spolu so svojím tímom aplikáciu vytvoril.

Aplikácia podľa Brngála obsahuje aj prvky tzv. gamifikácie, zásluhou čoho si budú môcť študenti otestovať vedomosti hravou a interaktívnou formou testov. Zároveň obsahuje pomenovania jednotlivých častí tela v slovenčine aj v latinčine a tiež ich základnú charakteristiku. Aplikácia obsahuje všetky zložky ľudského tela od svalov, kostí, ciev, nervov, orgánov, až po jednotlivé sústavy.

Spoločnosť otvára už svoju ôsmu virtuálnu anatomickú učebňu na Slovensku a v Česku. V Ružomberku budú mať prvú virtuálnu anatomickú učebňu najnovšej generácie.

Kľúčové fakty o VAU (Virtuálnej Anatomickej Učebni):

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia