Ružomberskí väzni ušijú tisíc rúšok denne

Ružomberskí väzni ušijú tisíc rúšok denne

RedakciaAktuality26.3.2020

Odsúdení vo všetkých ústavoch už ušili už viac ako 50 000 rúšok, pričom v ich výrobe stále pokračujú. Ako uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská, v ústavoch, kde odsúdení vyrábajú rúška, aj v minulosti vykonali krajčírsku činnosť. Tá však bola zameraná na šitie odevných zvrškov.

V Ružomberku je zapojených 20 odsúdených

Aktuálne šije rúška celkovo 113 odsúdených, pričom konkrétne v Ústave na výkon trestu odňatia slobody, v Ružomberku šije 20 odsúdených. Rúška na tvár sa vyrábajú predovšetkým zo zdravotnícky odporúčaných materiálov, ktoré je možné prať pri vysokej teplote, chemicky čistiť a žehliť.

Každý odsúdený sa zaraďuje do práce v súlade s účelom výkonu trestu a zo zákona je povinný pracovať. Túto povinnosť nemajú mladiství, poberatelia starobného dôchodku a obvinené osoby. Pri zaraďovaní do práce sa prihliada na zdravotný stav, bezpečnostné hľadisko, využitie pracovnej kvalifikácie a plnenie cieľov programu zaobchádzania,“ vysvetľuje Kacvinská.

Inšpirovali sa kolegami z Maďarska

S prípravou výroby rúšok začali slovenské väznice už 27. februára. O týždeň neskôr ich začali vyrábať aj v ústave Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. „Od 11. marca sa začala realizovať výroba rúšok v ďalších piatich ústavoch, a to v ústave Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Aktuálne teda prebieha výroba rúšok v 7 ústavoch, ktoré majú zriadené strediská šitia,“ dodala Kacvinská.

Zástupcovia zboru sa pritom inšpirovali kolegami z Maďarska, kde sa šitím rúšok v ústavoch zaoberajú dlhodobo.

Nechceli sme čakať, kým sa vyskytnú prípady koronavírusu aj u nás a až potom reagovať, keďže Zbor väzenskej a justičnej stráže má vo svojich radoch tisíce zamestnancov a príslušníkov a rovnako nemalý je aj počet väznených osôb,“ doplnila Kacvinská.

Pre súdy, Centrum právnej pomoci i advokátov

Ušité rúška potom distribuujú podľa požiadaviek do všetkých ústavov zboru, ako aj pre subjekty spadajúce pod rezort ministerstva spravodlivosti. Znamená to, že putujú na samotné ministerstvo, súdy, prokuratúry, Súdnu radu a do Centra právnej pomoci. Rúška, ktoré šijú väzni využívajú tiež orgány činné v trestnom konaní, sudcovia, obhajcovia, advokáti, ale aj tí, ktorí poskytujú právnu pomoc obvineným, alebo odsúdeným.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia