Ružomberskú pešiu zónu otvoria cyklistom

Ružomberskú pešiu zónu otvoria cyklistom

RedakciaAktuality27.5.2021

„Máme veľký záujem podporovať ekologickú mobilitu v meste. Zároveň nám záleží na tom, aby každý druh mestskej mobility mal patričnú infraštruktúru. Preto sme sa rozhodli umožniť neobmedzené využívanie pešej zóny na uliciach Mostová a Podhora pre cyklistov,“ povedal ružomberský primátor Igor Čombor. Doplnil, že po troch mesiacov skúšobnej prevádzky zhodnotia situáciu Ak sa na danom úseku nestanú nehody alebo škodové udalosti, zmena sa stane trvalou.

„Ulice Podhora aj Mostová naďalej zostávajú pešou zónou. Znamená to, že prednosť má vždy chodec,“ uviedol viceprimátor Ján Bednárik, ktorý spolu s odbornými zložkami a odbornou verejnosťou predmetnú zmenu pripravoval.

Mesto reaguje aj na sťažnosti týkajúce sa prístupu osobných automobilov na pešiu zónu. Predstavitelia ružomberskej radnice upozorňujú motoristov, ktorí vchádzajú do pešej zóny za vyhradeným účelom, že zastavenie a státie je možné len na takom mieste, ktoré zabezpečí voľné dva jazdné pruhy, každý o šírke tri metre.

Správanie sa cyklistov a motoristov v pešej zóne a zneužívanie vjazdu motorových vozidiel do pešej zóny bude od 1. júna dôslednejšie a častejšie kontrolované.

„Otvorenie pešej zóny cyklistom je dôležitý krok smerom k modernejšiemu mestu. O tom, či toto otvorenie bude trvalé, alebo len dočasné, rozhodnú samotní cyklisti svojim správaním. Preto by sme chceli všetkých milovníkov cyklistiky požiadať o zodpovednosť a ohľaduplnosť. Rovnaké upozornenie platí aj pre chodcov,“ uzavrel primátor.

(šu)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia